بارش شدید باران در چند روز گذشته رودخانه فصلی “شور دهاقان” را پرآب کرده و آب در مسیر بالادست زاینده رود به حرکت خود ادامه می دهد.

مدیر منابع آب شهرستان دهاقان روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: حدود سه سال از بی‌آبی رودخانه شور می‌گذشت که در بارندگی‌های اخیر سرریز شد.

به گفته حجت حاج حسنی، آب  از رودخانه “بودجان” و منطقه “همگین” دهاقان که سرشاخه “رودخانه شور” است نیز جاری شده و دبی آب در رودخانه شور را به ۱۵ مترمکعب بر ثانیه رسانده است.

وی تصریح کرد: برای اینکه آب این رودخانه به داخل شهر وارد نشود، مسیر به گونه ای هدایت شد که با وجود طغیان آن، خسارتی در پی نداشته است.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان در همین رابطه گفت: شب گذشته سیلاب رودخانه شور از سمیرم به دهاقان و پس از آن به مبارکه رسیده و سپس در رودخانه زاینده‌رود جاری شد.

حسین وحیدا خاطر نشان کرد: آبی که در مسیر این رودها جریان یافته سیلاب است و حجم زیاد یا کم می شود و این آب حالا در مسیر خود به اصفهان و پل های تاریخی این کلانشهر رسیده و در آستانه سال نو خورشیدی مردم و مسافران را شادمان کرده است.

مهرداد طایی مسوول اداره هواشناسی سمیرم  در همین پیوند، از ثبت یکهزار و ۲۱ میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری در جنوب این شهرستان خبر داد و افزود: با ورود سامانه پر قدرت بارشی از اواخر هفته گذشته تا دیروز شاهد بارش های مستمر در جای جای شهرستان بودیم که در همین روز گذشته ۴۰ میلیمتر باران در این دو روستای دامنه دنا بارید.

مهران زینلیان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان روز گذشته گفته بود: زاینده‌رود ۵ فروردین ماه بمدت ۱۰ روز (معادل حجم آبی که بهمن ماه سال جاری رها شده بود،حدود ۵۰ میلیون مترمکعب) برای اراضی کشاورزان شرق اصفهان رها سازی و طبق مصوبات و تابلو منابع و مصارف وزارت نیرو انجام خواهد شد.

دهاقان در ۹۵ کیلومتری جنوب غرب اصفهان واقع شده است.

اشتراک این خبر در :