مسوول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان گفت: مراجعه مردم استان برای دریافت واکسن کرونا در یک هفته اخیر به حدود یکهزار نفر در روز رسید در حالی که هنوز حدود ۶۰ درصد از واجدان شرایط، دُز سوم را تزریق نکرده‌اند.

رضا فدایی، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکثر مردم استان اصفهان نوبت اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند اما مشکل اصلی ما در باره دُز سوم است که هنوز حدود ۶۰ درصد از افراد واجد شرایط برای دریافت آن اقدام نکرده‌اند و ما از رسانه‌ها می‌خواهیم که در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

وی با بیان اینکه رکورد تزریق روزانه بیش از ۸۰ هزار دُز واکسن کرونا در استان در سال گذشته ثبت شده است، خاطرنشان کرد: در آن برهه زمانی هنوز بیشتر مردم واکسن را دریافت نکرده بودند و برای تزریق آن مراجعه بسیار بالایی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در زمان حاضر از بین مراکز تجمیعی واکسیناسیون فقط مرکز پُل شهرستان در اصفهان فعال است، تصریح کرد: واکسیناسیون در مراکز بهداشت و جامع سلامت در حال انجام است.

مسوول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت اصفهان با بیان‌اینکه اختلاف بین استان‌ها در زمینه پوشش واکسیناسیون کرونا در حد صدم و دهم درصد است، اضافه کرد: اکنون در شرایطی قرار داریم که اگر قرار باشد پوشش واکسیناسیون بیشتر شود به اهرم های قانونی بستگی دارد.

وی با تاکید براینکه همه گفتنی‌ها و هشدارها درباره اهمیت و ضرورت واکسیناسیون کرونا به مردم گوشزد شده است، ادامه داد: افزایش پوشش واکسیناسیون به این بستگی دارد که افراد واکسن نزده چقدر در امور مختلف مانند مسائل اداری و مسافرت به مشکل برخورد کنند. 

فدایی با بیان اینکه ابزار موجود برای مجبور کردن افراد واکسن نزده به دریافت واکسن محدود است، خاطرنشان کرد: در زمان حاضر عمده بیماران کرونایی بستری در بیمارستان ها از افراد واکسن نزده یا کسانی که واکسیناسیون خود را کامل نکردند، هستند و این موضوع به ضرر خودشان تمام شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اقناع افکار عمومی برای واکسیناسیون کرونا، کارهای زیادی صورت گرفته است، افزود: افراد دارای سنین بالاتر از واکسیناسیون استقبال بیشتری کردند.

فدایی همچنین با تاکید براینکه واکسیناسیون کرونا برای اتباع خارجی بویژه افغانستانی‌های مقیم استان اصفهان در حال انجام است، گفت:  اگر اطلاع رسانی مناسبی برای اتباغ افغانستان صورت بگیرد آنها از امور بهداشتی استقبال خوبی می‌کنند و ما به همه آنها خدمات بهداشتی از جمله واکسیناسیون را ارائه می‌کنیم.

وی از استقرار یک پایگاه سیار واکسیناسیون کرونا در میدان امام شهر اصفهان همزمان با راهپیمایی روز قُدس خبر داد و افزود: سبد کامل واکسن های کرونا در این پایگاه وجود دارد و مردم می‌توانند برای دریافت واکسن به آن مراجعه کنند.

فدایی همچنین خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با وجود بررسی‌ها و نمونه‌گیری‌های انجام شده، مورد خاص و مثبت قطعی ابتلا به سُرخک در استان نداشتیم.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، پوشش واکسیناسیون نوبت اول کل جمعیت استان حدود ۸۶ درصد، نوبت دوم حدود ۷۷ درصد و نوبت سوم حدود ۳۸ درصد است.

پوشش واکسیناسیون نوبت اول کل جمعیت ۱۲ تا ۱۸ سال استان اصفهان، حدود ۸۳ درصد و نوبت دوم حدود ۷۱ درصد و نوبت اول کل جمعیت ۹ تا ۱۱ سال حدود ۱۲ درصد و کل جمعیت ۵ تا ۸ سال حدود ۵ درصد است.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد.

اشتراک این خبر در :