ایسنا/اصفهان مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر شانه تخم مرغ برای مصرف کننده ۴۳ هزار تومان و درب مرغداری ها ۳۸ هزار تومان است، گفت: با اقدامات انجام شده در چند روز گذشته قیمت تخم مرغ تا سطح قیمت تمام شده برای مرغداران کاهش داشته است. 

خسرو منصوری در گفت‌‎وگو با ایسنا درباره دلایل افزایش قیمت تخم مرغ، اظهار کرد: از یک سو کشور به دلیل تحریم ها با کمبود تولید تخم مرغ مواجه است و از سوی دیگر همواره در این فصل با افزایش تقاضا برای خرید این محصول پروتئینی توسط مردم مواجه هستیم که این دو عامل موجب افزایش قیمت آن شده و مزید بر آن قیمت تمام شده تولید تخم مرغ نیز افزایش یافته است. 
وی با بیان اینکه افزایش قیمت تخم مرغ در شرایط فعلی نسبت به قیمت مصوب قبلی این محصول متفاوت است و نرخ مصوب آن اکنون در بازار وجاهتی ندارد، توضیح داد: در ۶ ماه گذشته پیشنهاد افزایش قیمت تخم مرغ بارها در ستاد تنظیم بازار مطرح شد و حتی خود دستگاه های متولی از جمله مسئولان وزارت جهاد کشاورزی پذیرش افزایش قیمت این محصول را داشتند.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار استان اصفهان درباره نقش تحریم ها بر تولید تخم مرغ، گفت: از زمانی که کشور تحریم شد، عملا اجازه واردات گله های اجداد انجام نشد و به تبع آن گله های مادر و گله های تجاری با کمبود مواجه شد که این کمبود در نهایت کاهش عرضه جوجه یک روزه تخم گذار و به دنبال آن گرانی تخم مرغ در بازار را در پی داشت. 
وی تصریح کرد: دولت با راهکارهای مختلفی به دنبال جبران کاهش عرضه تخم مرغ در بازار است، اما در نهایت این کمبود به طور مقطعی با افزایش طبیعی قیمت، خود را در بازار نشان داده است. 
منصوری افزود: در حال حاضر قیمت هر شانه تخم مرغ برای مصرف کننده ۴۳ هزار تومان و درب مرغداری ها ۳۸ هزار تومان است، همچنین قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری حدود ۱۹ هزار تومان و برای مصرف کننده حدود ۲۲ هزار تومان است.
وی گفت: برای جبران کمبود تخم مرغ، اتحادیه مرکزی میهن به عنوان مسئول تنظیم بازار تخم مرغ کشور حدود ۱۰ هزار تن تخم مرغ را از ترکیه خریداری کرده که بخشی از آن در دو روز گذشته وارد کشور شده است، همچنین با تمهیدات انجام شده تا حد قابل قبولی میزان تولید کشور افزایش یافته است. 
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار استان اصفهان افزود: داخل استان حدود ۷۰ درصد ظرفیت تولید مرغداری های تخم گذار پُر است و در استان کمبودی نداریم و تولید تکاپوی نیاز اصفهان را می دهد و مازاد بر نیاز استان است. 
وی افزود: استان اصفهان حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد تخم مرغ مازاد تولید خود را به خارج استان صادر می کند. 
منصوری با پیش بینی وضعیت بازار تخم مرغ و تداوم افزایش قیمت آن، گفت: با اقدامات انجام شده در چند روز گذشته قیمت تخم مرغ تا سطح قیمت تمام شده برای مرغداران کاهش داشته است. 

اشتراک این خبر در :