رییس گروه احیا و تعادل بخشی منابع استان اصفهان گفت: اهمیت حفظ آب هنوز توسط انسان درک نشده است، زیرا زمین، تغییر اقلیم و محیط زیست برای تصمیم‌سازان جهان و حتی مردم اولویتی نداشته و برای حل آن اقدامی نکرده‌اند.

علیرضا شریفی، امروز(سه‌شنبه، ۲۴ اسفند) در کارگاه آموزش رابطان طرح داناب کاشان، اظهار کرد: سیاست‌گذاران جهان به موضوعات اقتصادی و نظامی تمرکز کرده و حتی نسبت به موضوعاتی مثل تغییر اقلیم با دیده شک و تردید نگاه می‌کنند که این بی توجهی آثار جبران‌ناپذیری بر زندگی انسان و حیات زمین دارد.

وی تصریح کرد: افزایش میانگین دمای جهان، به علت افزایش و تراکم دی اکسید کربن است که مشکلاتی از جمله گرمایش جهانی را به دنبال داشته و میزان انرژی که روزانه توسط فعالیت‌های انسان تولید می‌شود معادل ۴۰۰ هزار برابر بمب اتمی هیروشیما است که منجر به گرمایش جهانی می‌شود.

به گزارش ایسنا، رئیس گروه احیا و تعادل بخشی منابع استان اصفهان، افزود: نتیجه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که از آغاز زمان ثبت دما تا سال ۲۰۱۶ میلادی از بین ۱۵ سال گرم جهان، ۱۴ سال آن مربوط به دوره بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی است و ۹۳ درصد از گرمای مازاد که توسط انسان تولید شده وارد اقیانوس‌ها می‌شود.

شریفی تأکید کرد: افزایش یک و نیم درجه‌ای دما باعث می‌شود که سطح دریا ۴۸ سانتیمتر افزایش پیدا کند و در نتیجه این پیشروی، ۴۶ میلیون نفر بی‌خانمان می‌شوند و اگر این افزایش دما به چهار درجه برسد، قابل پیش بینی است که ۴۶۰ تا ۷۶۰ میلیون نفر خانه‌های خود را از دست بدهند.

وی گفت: فعالیت‌های انسانی باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای شده که این موضوع و مدت وقایع حدی مثل خشکسالی‌ها را بیشتر کرده است. آب، موضوعی است که به همه حوزه‌های حیات انسان و موجودات تأثیرگذار است و نمی‌توان آن را به خود آب محدود کرد و باید همپوشانی همه حوزه‌ها را در نظر بگیریم.

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی منابع استان اصفهان، گفت: علاوه بر کاهش سفره‌های آب زیرزمینی، آلودگی منابع آب، به علت مواردی مثل شیرابه زباله‌ها، کارخانه‌ها، مواد خطرناک و پمپ بنزین‌ها زندگی ما را تهدید می‌کند.

شریفی افزود: استمرار خشکسالی و برداشت بی‌رویه آب و رسیدن به لایه‌های زیرین خاک، باعث هجوم آب شور شده است و در نتیجه کشاورزی هم بهره‌وری مناسب نداشته و امروز در معرض خطر فرونشست زمین قرار داریم.

وی تصریح کرد: خشکسالی باعث افزایش تقاضای مصرف آب شده و سرعت گرفتن روند افت سطح آب زیرزمینی، منجربه وقوع فرونشست‌ها شده است که تأسیسات زیربنایی مثل خطوط راه‌آهن، فرودگاه، جاده و خانه‌های مسکونی را تهدید می‌کند و در سال ۹۲ فرونشست زمین در جاده مشکات به کاشان منجر به مرگ دو نفر شد.

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی منابع استان اصفهان، تأکید کرد: از مجموع ۳۵ محدوده مطالعاتی در استان اصفهان محدوده آزاد، ۱۷ دشت ممنوع و ۱۰ دشت نیز ممنوع بحرانی معرفی شده که کاشان، اردستان، گلپایگان، مورچه‌خورت و نجف‌آباد از جمله آنهاست.

شریفی گفت: نکته بسیار مهم آن است که دشت‌های آزاد استان اصفهان، دشت‌های فاقد ظرفیت بهره‌برداری است و ۹۸ درصد منابع آبی در محدوده دشت‌های ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارد و مجموعه کسری آبخوان‌های استان اصفهان بیش از ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیون متر مکعب است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کاشان، گفت: پدیده تغییر اقلیم و گرم شدن زمین، بر همه جنبه‌های زندگی موجودات به ویژه انسان، تأثیر دارد و  سبب تحولات اقتصادی منفی و مشکلات اجتماعی شده است.

سعید مکاریان نوش‌آبادی نیز در این کارگاه، اظهار کرد: امروزه در هر گوشه‌ جهان پدیده‌های آب و هوایی مثل سیل، خشکسالی و طوفان‌ افزایش یافته و تولید و ذخیره مواد غذایی، منابع آب و سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند.

وی افزود: مطالعه تاریخ تمدن‌ها نشان می‌دهد که درگذشته تغییرات آب و هوایی الگوی زندگی انسان‌ها را تغییر می‌داد، اما امروز انسان‌ها هستند که با فعالیت‌های نابودگر موجب تغییر در آب و هوای جهان شده‌اند و تغییر اقلیم یکی از چالش‌هایی محسوب می‌شود که بشر قرن بیست و یکم با آن مواجه شده است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کاشان، تصریح کرد: برای آموزش و پرورش کاشان افتخار است که در دهمین دوره جشنواره داناب، یک پنجم شرکت کنندگان ما، صاحب رتبه برتر در استان پهناور اصفهان شدند، اما مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزان بیشتر از این جایزه ارزشمند است.

وی تأکید کرد: امیدوارم برگزاری جشنواره داناب و کسب جایزه‌های آن فرصتی باشد برای رشد اخلاقی و ارزشی دانش‌آموزانی که صاحبان جامعه فردا هستند. طرح داناب یک جشنواره ارزشی است که ارزش‌ها و پیام‌های آن در حوزه تولید و مدیریت مصرف آب باید در سطح جامعه استمرار پیدا کند.

مکاریان گفت: وقتی بدانیم که کاغذ می‌تواند تا ۷ مرتبه بازیافت شود و بازیافت کاغذ مصرف آب را تا یک درصد کاهش می‌دهد و مصرف انرژی را بین ۳۰ تا ۶۰ درصد کاهش می‌دهد و ۹۵ درصد آلودگی کمتر ایجاد می‌کند آنگاه می‌توان به کمترین نقش خود در حفظ محیط زیست و منابع آن پی ببریم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کاشان، خاطرنشان کرد: مشخص شده است تغییر اقلیم و تغییرات دما انتشار بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های منتقله از ناقلین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همچنین موجب تغییر در انتشار بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان را فراهم می‌کند و به این طریق زمینه برای نوپدیدی و باز پدیدی بیماری‌های عفونی مساعد می‌شود.

به گزارش ایسنا، کارگاه آموزشی فرهنگیان رابط طرح داناب کاشان همراه با تجلیل از رابطان فرهنگی و دانش‌آموزان برگزیده کاشان در دوره دهم، در دبیرستان سپیده کاشانی این شهر برگزار شد.

اشتراک این خبر در :