رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان گفت: تدبیری که برای بازگشایی مدارس اندیشیده شده برای جلوگیری از استمرار افت تحصیلی دانش‌آموزان است، حضوری شدن مدارس بسیار ضروری بود و خوشبختانه مشکل خاصی برای حضوری شدن مدارس و حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس نداریم.

مصطفی درستکار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر حضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها، اظهار کرد: اقدامات خوبی برای حضوری شدن مدارس انجام شد. جلسه‌ای از طریق ویدئو کنفرانس با حضور وزیر آموزش‌وپرورش و مسئولان آموزش‌وپرورش برگزار و چگونگی بازگشایی مدارس بررسی شد، پس از آن وزارت آموزش‌وپرورش بخشنامه حضوری شدن مدارس را ابلاغ کرد و ما به نواحی و مناطق ۴۱ گانه استان ارسال کردیم.

وی همچنین به برگزاری جلسه مشترکی با حضور مدیرکل و شورای معاونان آموزش‌وپرورش استان با رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و معاونان دانشگاه اشاره کرد و افزود: در این جلسه روسای نواحی و مناطق آموزش‌وپرورش نیز از طریق ویدئو کنفرانس شرکت کردند و مبتلابه بازگشایی مدارس به‌طور کامل بررسی و تمهیداتی نیز پیش‌بینی شد.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش‌وپرورش استان با اشاره به شرکت برخی مدارس در طرح اسکان نوروزی، گفت: مدارس کاملاً ضدعفونی شد و اطلاع‌رسانی در مورد حضوری شدن کلاس‌های درس به خانواده‌ها انجام شد. از صبح روز چهاردهم فروردین در همه مناطق و نواحی آموزش‌وپرورش مدارس بازگشایی شد.

وی با اشاره به استقبال خوب و حضور حداکثری دانش‌آموزان در مدارس، تصریح کرد: ۹۰۵ هزار دانش‌آموز در استان داریم که در بیشتر مناطق و نواحی که تراکم دانش‌آموزان کم بود، از اول مهر در کلاس‌های حضوری شرکت کردند، اما مشکل ما در نواحی اصفهان و شهرهای پرجمعیت بود که پیش از عید نوروز، کلاس‌ها به‌صورت ترکیبی بود، یعنی دانش‌آموزان گروه‌بندی شده بودند و بخشی به‌صورت حضوری و بقیه به‌صورت مجازی بودند. بنابراین خانواده‌ها و دانش‌آموزان تقریباً برای حضوری شدن کلاس‌ها آماده شده بودند و از امروز بیشتر دانش‌آموزان در مدارس حضور پیدا کردند.

درستکار با بیان اینکه در حال حاضر تراکم دانش‌آموزان در برخی مدارس غیرانتفاعی زیاد است، گفت: در شرایط کنونی فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح نیست و آنچه مسئولان بهداشتی بر آن تأکید دارند استفاده از ماسک و تهویه مناسب کلاس‌ها است.

وی با یادآوری اینکه مدارس دولتی فضاهای خوبی دارند، گفت: فضای بیشتر مدارس غیرانتفاعی نیز خوب است، اما به‌صورت موردی گزارش‌هایی دریافت کرده‌ایم که نظارت و پیگیری می‌کنیم. تهویه مناسب، نظافت سرویس‌های بهداشتی و آبخوری‌ها و استفاده از ماسک به مدارس تأکید شده است.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش‌وپرورش استان در مورد سرویس مدارس نیز گفت: به‌صورت جدی در حال پیگیری هستیم تا مشکل سرویس مدارس دانش‌آموزان نیز برطرف شود. برای سرویس‌های مدارس معمولاً از ابتدای مهر با تاکسیرانی وارد مذاکره می‌شدیم، اما به خاطر کرونا امسال سرویس‌های مدارس در جاهای دیگری به کار گرفته شدند. با این وجود جلسه‌ای در استانداری برگزار و قرار شد این هفته دانش‌آموزانی که نیاز به سرویس دارند ثبت نام شوند و تاکسیرانی هم قول داده به‌سرعت این مشکل را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۷ درصد از کارکنان آموزش‌وپرورش استان واکسن زده‌اند، گفت: هیچ الزامی در ارتباط با واکسن دانش‌آموزان نیست، اگرچه در گروه سنی ۱۲ سال به بالا، بیشتر دانش‌آموزان واکسن زده‌اند. دانش‌آموزانی که واکسن نزده‌اند را نیز ترغیب به تزریق واکسن می‌کنیم، اما مشروط کردن حضور در مدرسه به تزریق واکسن مطرح نیست.

درستکار با بیان اینکه سال تحصیلی تا حدود ۲ ماه دیگر ادامه دارد، افزود: در شورای عالی آموزش‌وپرورش مطرح شده بود که سال تحصیلی بیشتر شود، اما تا این لحظه هنوز چنین چیزی مصوب نشده است.

وی خاطرنشان کرد: تدبیری که برای بازگشایی مدارس اندیشیده شده برای جلوگیری از استمرار افت تحصیلی دانش‌آموزان است، حضوری شدن مدارس بسیار ضروری بود و خوشبختانه مشکل خاصی برای حضوری شدن مدارس و حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های درس نداریم.

رئیس اداره ارزیابی عملکرد اداره کل آموزش‌وپرورش استان تأکید کرد: آموزش‌وپرورش به دنبال این است که دانش‌آموزان هم در آموزش و هم در مسائل تربیتی و مهارت‌های اجتماعی بیش از این عقب نمانند.

وی با قدردانی از همراهی خانواده‌ها برای حضور فرزندانشان در مدرسه، از آن‌ها خواست دغدغه‌ای نداشته باشند و گفت: مسئولان آموزش‌وپرورش با دقت بر حفظ سلامت دانش‌آموزان نظارت می‌کنند. دانش‌آموزان نیز باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، ماسک خود را برندارند و از همه مهم‌تر اگر علائم سرماخوردگی داشتند به مراکز درمانی مراجعه کرده و تا بهبودی کامل به مدرسه نروند.

درستکار در خاتمه خاطرنشان کرد: ۴۱ منطقه و ناحیه در آموزش‌وپرورش استان داریم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اکیپ‌های مختلف از مدارس بازدید کرده و وضعیت بهداشتی مدارس را بررسی می‌کنند تا اگر مشکلی وجود داشت برطرف شود.

اشتراک این خبر در :