رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان با بررسی وضعیت تئاتر اصفهان در جشنواره تئاتر فجر گفت: در مقایسه با سال گذشته، امسال آثار کمتری از اصفهان به جشنوارۀ تئاتر فجر راه پیدا کرد.

محمد ترابی ادامه داد: دو اثر، کاندیدای ورود به بخش رقابتی چهلمین جشنواره تئاتر فجر بود، که متأسفانه هیچکدام از این آثار به بخش رقابتی راه پیدا نکرد و تئاتر «دکتر هاشمیان» به کارگردانی و نویسندگی محمد جواد صرامی، تنها اثر اصفهان در  بخش غیر رقابتی «تئاتر صحنه‌ای» بود.

او اضافه کرد: آثار اصفهانی راه یافته به بخش «تئاتر خیابانی» نیز شامل «۲۵ متر آرزو» به کارگردانی و نویسندگی سید پویا امامی، «تَله من» به نویسندگی و کارگردانی هیام احمدی و «روده درازی‌های یک مرده بی‌صاحب» به نویسندگی و کارگردانی هادی کیانی بودند.

ترابی یادآور شد: در این بخش نمایش «روده درازی‌های یک مرده بی‌صاحب» به نویسندگی و کارگردانی هادی کیانی موفق به دریافت پنج تندیس در بخش‌های کارگردانی، طراحی صحنه، طراحی لباس، بازیگری مرد و طراحی ایده شد که از افتخارات بزرگ و کم‌نظیر در تاریخ نمایش اصفهان است.  

او با اشاره به حضور دو اثر در بخش «رادیو تئاتر» گفت: دو اثر «زخمه رباب» به نویسندگی سید محسن موسوی و کارگردانی محمد علی یاری و تهیه‌کنندگی محمد رادمهر و «معمای شام» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی و کارگردانی محمد رادمهر از اصفهان در جشنواره حضور داشتند.

ترابی اضافه کرد: در این بخش هم نمایش «زخمه رباب» در پنج بخش تهیه‌کنندگی، کارگردانی، افکتور، بازیگری مرد و صدابرداری کاندیدا شد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان درباره فعالیت انجمن‌ در سال آینده گفت: با توجه به دوساله بودن زمان فعالیت هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی و اتمام زمان فعالیت هئیت مدیره فعلی، در حال حاضر یک سال می‌شود  که انجمن به علت برگزار نشدن انتخابات هیئت مدیره، بلاتکلیف است.

او تصریح کرد: این بلاتکلیفی باعث شده که انجمن عملاً قادر به انجام هیچ فعالیتی نباشد، چرا که انجمن از سمت مراجع مرکزی در تهران به‌عنوان نهاد رسمی و قانونی پذیرفته نیست و در نتیجه از حمایت‌های حقوقی، قانونی و مالی محروم است و استفاده از این حمایت‌ها منوط به برگزاری انتخابات هیئت مدیره است.

ترابی با بیان اینکه این مدت پیگیر برگزاری انتخابات بوده‌ایم، توضیح داد: انتخابات هربار به دلایل مختلف و نامعلوم به تعویق افتاده است؛ ابتدا گفته شد که هیئت مؤسس تشکیل شود که این اتفاق افتاد و بعد از آن نیاز به ثبت‌نام کاندیداها و استعلام از اداره ارشاد بود که هنوز پاسخی از سمت ارشاد اعلام نشده است.

او تأکید کرد: امیدواریم که پیش از پایان سال بتوانیم انتخابات انجمن را برگزار کنیم تا روند صحیح کار برای تئاتر ایجاد و حمایت‌ها از تهران شروع شود.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان اصفهان  ادامه داد: در حال حاضر تنها مرجع و ارگان حامی نمایش در اصفهان، سازمان فرهنگی، اجتماعی و شهرداری است که به جرئت می‌‍توان گفت بیش از ۹۰ درصد از بار حمایت‌ها و فعالیت‌های تئاتر شهر را به دوش می‌کشد و بخش کوچکی از نمایش‌ها هم توسط بخش خصوصی حمایت می‌شوند.

ترابی با اشاره به فعالیت خوب تئاتر اصفهان در بخش صحنه‌ای گفت: مذاکرات و مکاتبات را با سازمان فرهنگی برای استمرار و افزایش این حمایت‌ها انجام داده‌ایم تا بتوانیم فعالیت حرفه‌ای در بخش‌هایی مثل تئاتر خیابانی و رادیوتئاتر داشته باشیم و با دست پر در جشنواره‌ها حضور پیدا کنیم.  

اشتراک این خبر در :