رئیس‌کل دادگستری استان مرکزی گفت: از مجموعه مدیران، قضات و کارکنان انتظار می‌رود که پس از پایان تعطیلات نوروز رسیدگی به پرونده‌ها را در نیمه دوم فروردین‌ماه به‌سرعت دنبال کنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حجت‌الاسلام سیدعبدالمهدی موسوی، در نخستین جلسه با رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی استان با اشاره به بیانات رئیس قوه قضائیه در نخستین جلسه شورای عالی قضائی، اظهار کرد: اجرای درست و مستمر سند تحول قضائی توسط رؤسا و دادستان‌ها و مجموعه تحت زعامت آنان مهم‌ترین بخش سخنان رئیس قوه قضائیه بود که بسیار مورد تأکید قراردادند، ازاین‌رو به دنبال مکاتبات انجام‌شده با رؤسا و دادستان‌های حوزه‌های قضائی اولویت قرار دادن موارد شانزده‌گانه مورد تأکید رئیس قوه قضائیه مطرح‌شده است.

وی افزود: همچنین مقررشده که تمام نواقص و کمبودها توسط رؤسا و دادستان‌ها در حوزه‌ها بررسی و نقطه نظرات به مرکز استان منعکس شود تا با برنامه‌ریزی صحیح و مناسب در راستای برطرف سازی مشکلات گام برداریم.

رئیس‌کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: از مجموعه مدیران، قضات و کارکنان انتظار می‌رود که پس از پایان تعطیلات نوروز ان‌شاء‌الله با یک روحیه بانشاط و انرژی مضاعف حاصل از صله ارحام در ایام نوروز، رسیدگی به پرونده‌ها را در نیمه دوم فروردین‌ماه به‌سرعت دنبال کنند و کارهای معوقه را به سرانجام برسانند تا شاهد اطاله در دادرسی‌ها و اجرای احکام نباشیم.

وی تصریح کرد: تکریم مردم و دیدار با آن‌ها به‌منظور بررسی و رفع مشکلات آنان از دیگر توصیه‌های مورد تأکید رئیس قوه قضائیه بود که همواره باید مدنظر رؤسا و دادستان‌ها باشد چراکه مردم این توجه‌ها را به‌خوبی حس می‌کنند.
وی ادامه داد: همچنین به دنبال تأکید رئیس قوه قضائیه در زمینهٔ تسریع رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده‌ها در اجرای احکام مقرر شد در رابطه با پرونده‌های مهم و مسن اجراهای احکام کیفری و مدنی ظرف ۴۵ روز اقدامات جدی انجام شود تا دیگر شاهد پرونده اجرانشده‌ای در شعب اجرا نباشیم.

موسوی اظهار کرد: موضوع دیگری که باید موردتوجه باشد نخبه‌گزینی و معرفی قضات و کارکنان شایسته‌ای است که اقدامات قابل‌ملاحظه و فوق‌العاده‌ای داشته‌اند که این مهم باید بر مبنای شاخص‌های قابل ارزیابی و استاندارد مدنظر باشد تا نسبت به ارتقا و توجه به همکارانی که شایستگی دارند، اقدام شود.

وی افزود: امسال مطابق تأکیدات رئیس قوه قضائیه که اجرای برنامه‌های اولویت‌دار در دستگاه قضائی را مهم برشمرده‌اند، ملاک ارزیابی اقدامات و فعالیت رؤسا و دادستان‌ها و مدیران، برنامه محور بودن آنان و اجرای برنامه‌هاست.

رئیس‌کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: ارتباط مستمر و مفید رؤسا و دادستان‌ها با مجامع اطلاعاتی هر حوزه قضائی ازجمله نکات دیگر است زیرا برای اشراف مدیران بر مسائل و موضوعات مختلف هر حوزه و تصمیم‌گیری‌های کاربردی و متقن موردنیاز است.

وی با اشاره به شروع آموزش حضوری اظهار کرد: دادستان‌های حوزه‌های قضائی، شبکه‌های بهداشت را مکلف کنند تا از محیط‌های آموزشی در شهرستان‌ها بازدید کنند و از تذکرات لازم در ارتباط با بهداشت محیط را در راستای رعایت موارد بهداشتی ابلاغ کنند.

موسوی با اشاره به مبارک رمضان ادامه داد: تقویت برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی با حضور حداکثری همکاران قضائی واداری برای بهره‌گیری از فضائل این ماه ضروری است.

به گزارش ایمنا، در سال نودونه ۶۱ هزار و ۸۸۹ فقره پرونده به محاکم عمومی و انقلاب اراک وارد شده که در سال ۹۸ تعداد ۵۷ هزار و چهار فقره بوده و ۹ درصد افزایش پرونده وارده در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ داشته است.

اشتراک این خبر در :