فرزانه کلاهدوزان در برنامه تلویزیونی اینجا اصفهان، اظهار کرد: ابعاد و ویژگی‌های حضرت زهرا (س) چند بعدی است و با اینکه در طول تاریخ تحقیقات و مطالعات و کتاب‌های زیادی نوشته شده اما هر بار ویژگی‌های جدیدی به ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) اضافه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه حضرت فاطمه (س) الگوی تمام عیار زنان و مردان است افزود: پیامبر اکرم (ص) ایشان را پاره تن خود معرفی می‌کنند و برای معرفی حضرت علی (ع) و فرزندان شأن فاطمه زهرا را محور اصلی قرار می‌دهند که این نشان دهنده مقام بالای ایشان است و قطعاً برای زنان یک الگوی پیشرو هستند.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه در جامعه به یک سری از ابعاد شخصیتی حضرت زهرا (س) مثل صبر و قناعت و پرداخته شده، اما کمتر به ابعاد اجتماعی ایشان علیرغم وجود روایت‌های متعدد درباره آن، اشاره شده است، تصریح کرد: ایشان با خطابه خود پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) در عرصه سیاسی و اجتماعی نقش آفرین بوده و با بصیرتی که دارند جامعه را برای حضور امام و ولی آماده می‌کردند.

وی با بیان اینکه نمی‌توان حضرت زهرا (س) را به عنوان یک الگو در تاریخ نگه داشت و این نگاه نادرست است، گفت: باید این الگو و ویژگی‌هایشان در جامعه جاری شود و همانگونه که می‌بینیم زنان با مشارکت خود در پیروزی و تحقق نظام جمهوری اسلامی نقش مهمی ایفا کردند.

کلاهدوزان با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی (ره) برای زنان نقش اجتماعی قائل بودند و مقام رهبری هم در تداوم این حرکت همان نگاه را به زنان دارند خاطرنشان کرد: آیت الله خامنه‌ای نگاه شأن به زنان نه زن شرقی است و نه زن غربی و ایشان معتقدند زن شرقی سنتی بدون نقش در تاریخ و زن غربی متجدد و رها است.

وی با بیان اینکه نقش زن در جمهوری اسلامی متفاوت است و به زنان در همه شئون بها داده می‌شود افزود: زنان موفق الگوی امروز دختران ما هستند و می‌توانیم آنها را به جهان به عنوان حرکت در زمینه تمدن سازی معرفی کنیم.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه نگاه سنتی به زن در شهر اصفهان حذف شده و پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم، گفت: نگاهی که جایگاه خانواده را کمرنگ می‌کند به سمت افول رفته و می‌رود.

وی از نگاه ویژه شورای ششم به زنان یاد کرد و افزود: در این دوره کمیسیون بانوان و کمیته فرهنگی بانوان را در شورای اسلامی شهر اصفهان ایجاد کردیم و در این راستا با بانوان فعال جلسات بسیاری برگزار شده است و شهردار و مدیریت شهر هم نگاه ویژه‌ای به زنان دارد به طوری که توانسته به ساختار جدیدی برسد و قدم‌های امیدوارتری بردارد.

افزایش نقش زنان و افزایش تأثیرگذاری آنها در محله‌ها

کلاهدوزان توسعه شهر را منوط به مشارکت شهروندان دانست و گفت: باید همه ارکان جامعه و شهر به میدان بیایند تا شاهد ارتقا شهرمان باشیم.

وی به نقش کلیدی مادران و زنان در جامعه اشاره کرد و افزود: نگاه مردان به موضوعات کلان است و زنان با دقت و ریزبینی و ظرافت به هر موضوعی نگاه می‌کنند و اگر می‌خواهیم شهر را به صورت متعادل پیش ببریم هر دو این نگاه باید وجود داشته باشد تا شهر قابل زندگی کردن باشد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان تحقق شهری برای زندگی را از سیاست‌های شورای ششم عنوان کرد و افزود: یکی از اولویت‌های شهردار اصفهان توجه به محله و محله محوری است که در این مدل شهروندان در اداره شهر مشارکت دارد و نقش زنان در این مشارکت بسیار حیاتی است.

وی از افزایش نقش زنان و افزایش تأثیرگذاری آنها در محله‌ها خبر داد و خاطرنشان کرد: زنان در جلسه‌ها و بازدید اعضای شورای شهر از محله‌ها نکاتی دقیق، کلیدی و راهکارهایی برای رفع مشکلات مطرح می‌کنند که نشان از نقش و مشارکت آنها دارد.

کلاهدوزان، زنان را پیشرو اقدامات مثبت و اقتصادی در محله‌ها دانست و افزود: بسیاری از مشکلات در محله‌ها به دست زنان رفع شده است چون آنها پای کار می‌ایستند.

وی با بیان اینکه شهردار شورای مشورتی بانوان را تشکیل داده است و در تعامل با شورای اسلامی شهر گام‌های مهمی بر می‌دارد، اظهار کرد: از دیگر اولویت‌های شورای ششم توجه به شفافیت است که در این راستا طرح شفافیت پس از گذراندن چندین ماه کار مطالعاتی و مشورتی به تصویب رسید و سامانه شفافیت و سوت‌زنی راه اندازی شد تا از رانت و فساد جلوگیری شود.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر اصفهان یکی از شاخص‌های تحقق شفافیت را شهرداری الکترونیک دانست و یادآور شد: هر چقدر دخالت انسان‌ها در فرایند و فعالیت کمتر شود روند راحت‌تر انجام می‌شود؛ فرآیند شهرداری الکترونیک از چند سال پیش کلید خورده و کارهای خوبی هم انجام شده است، همچنین شهردار اصفهان میز هوشمندسازی را در اولویت کار قرار داده و هر هفته حرکت به سوی هوشمند سازی را پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه ناآگاهی شهروندان از قانون، علت اصلی گره خوردن کارها و به وجود آمدن مشکلات برای آنها است، گفت: باید قوانین به صورت شفاف به شهروندان ابلاغ و اطلاع رسانی شود.

کلاهدوزان با اشاره به طرح صیانت از خانواده که برای تصویب به شورا تقدیم شده است، اظهار کرد: با تصویب این طرح برنامه‌ها بر اساس خانواده محوری پیش می‌رود و در گام اول این طرح برای حمایت از کارمندان شهرداری و رفع مشکلات آنها اجرا خواهد شد.

وی اضافه کرد: طرح حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی برای اجرا در شهر بومی سازی شد و بسیاری از تکالیف تصریح شده در آن برای اجرا تسریع و برای بخش‌هایی از آن در بودجه اعتبار پیش بینی شد تا بتوان از نهاد خانواده حمایت و به همه ارکان جامعه تحت لوای پرچمی به نام خانواده خدمت کرد.

اشتراک این خبر در :