جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان ریشه در  اصفهان دارد

اصفهان- ایرنا- رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت:جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان ریشه دارد زیرا این شهر ۲۰ دوره از ۳۳دوره آن میزبان بوده است.

به گزارش ایرنا از ستاد اطلاع رسانی سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان، مصطفی نباتی نژاد روز چهارشنبه  افزود: جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان تنها رویداد بین المللی و ملی است که در اختیار شهرداری اصفهان است و این موضوع حائز اهمیت است.

وی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت خواهرخوانده‌ها برای بین المللی‌تر شدن برگزاری جشنواره کودک ادامه داد: باید از شهرداران این شهرها برای حضور در جشنواره دعوت کرد و همچنین اگر هنرمندان این شهرها تولیداتی را منطبق با موضوع جشنواره دارند با امتیاز بیشتری داوری شود.
رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت: از سوی دیگر باید کل اطلاعات و رویدادهای برگزاری جشنواره کودک، برای برگزاری همزمان از سوی امور بین الملل شهرداری برای شهرهای خواهرخوانده ارسال شود، تا رویدادهای مهم شهری اصفهان در این شهرها نیز به عنوان الگوی اجرایی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه معرفی آثار برتر سینمای کودک و نوجوان در عرصه ملی و بین‌المللی و زمینه سازی برای حضور کودکان و نوجوانان برای تماشای این فیلم‌ها از اهداف برگزاری جشنواره کودک است، اضافه کرد: رشد و رونق تولید آثار سینمای کودک از طریق زمینه سازی برای تولید این آثار با تکیه بر تعامل و حمایت نیز از دیگر اهداف این جشنواره است.

نباتی نژاد خاطرنشان کرد: ارتقا و رشد فرهنگ، دانش و ذائقه کودکان و نوجوانان از طریق آثار سمعی و بصری نیز از دیگر اهداف برگزاری جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان است که ابزارهای مختلفی در این زمینه برای تحقق این اهداف تعریف شده است.  

وی با بیان اینکه رصد و ارزیابی فعالیت‌های جشنواره کودک امری ضروری است، تاکید کرد: البته این اقدام باید بر روی همه رویدادهای فرهنگی، اجتماعی و هنری شهر انجام شود.

رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه نظرسنجی‌ها باید منصفانه و براساس نظرات کارشناسی باشد، افزود: این نظرات می‌تواند از گروه‌های مستقل و تخصصی حوزه سینما، ذینفعان جشنواره، دست‌اندرکاران و هیات داوران انجام شود.
وی تصریح کرد: این ارزیابی‌ها می‌تواند نشان دهد که این جشنواره تا چه اندازه موفق بوده و چه ضعف‌های قابل رفعی دارد.
نباتی نژاد با بیان اینکه کرونا و چالش‌هایش همه جهان را درگیر کرد و در این زمینه تعاملات اجتماعی بیش از هر چیز دیگری از این معضل جهانی تاثیر پذیرفت، ادامه داد: در این زمینه بسیاری از شهروندان یاد گرفتند که اتفاقات را از دور ببینند، از دور بشوند و از دور دنبال کنند و این اتفاق در برگزاری آنلاین جشنواره کودک طی دوره سی و سوم اتفاق افتاد که برای سال نخست روند خوبی را نیز طی کرد.  
وی با تاکید بر اینکه برگزاری مجازی جشنواره کودک امکان گسترده‌تر شدن دسترسی به این جشنواره در ایام برگزاری را فراهم کرد، افزود: محدودیت‌ها برای حضور در جشنواره کودک برای همه کودکان برداشته شد و این امر اقدام خوبی بود.  
رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: برگزاری جشنواره کودک به صورت حضوری و آنلاین باید دنبال شود، البته باید برای ادامه این امر در عرصه پژوهش و رویدادها فعالیت کرده و روند بهتری را دنبال کند.
وی تاکید کرد: باید طرح‌های پژوهشی دقیق در زمینه برگزاری جشنواره انجام شود و با مقایسه طولی روند برگزاری جشنواره شیوه حمایت از جشنواره را تعریف کنیم.
نباتی نژاد گفت: از سوی دیگر با استفاده از ظرفیت‌های تسهیل گری خود گروه‌های مختلف مردمی را دنبال می‌کنیم تا جایی که دبیرخانه جشنواره در سطح استان توسعه یابد.  

سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان ۱۶ تا ۲۱ مهر (۸ تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱) در دو بخش ایران و بین‌الملل برگزار می‌شود.

اشتراک این خبر در :