نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان گفت: خداوند در قرآن کریم می فرماید به کافران زندگی بی سعادت و بد می‌دهیم و در قیامت آنها را کور محشور می‌کنیم.

آیت الله طباطبایی‌نژاد در خطبه‌های عبادی، سیاسی این هفته نماز جمعه اصفهان با محترم شمردن عبادت و روزه داری در سه ماه مبارک رجب، شعبان و رمضان ضمن اشاره به حدیثی از حضرت موسی بن جعفر(ع) به نقل از پیامبر اکرم(ص) در بیان فرائضی که دست و پای شیطان را قطع می‌کند گفت: اول روزه است که باعث می‌شود چهره شیطان از ناراحتی سیاه شود و او را خرد می‌کند و دوم صدقه دادن و کمک کردن به فقرا است که کمر شیطان را می‌شکند.

وی ادامه داد: محبت انسان به خدا و انجام عمل صالح حرکت سومی است که رگ نخاع شیطان را قطع کند و چهارم استغفار است که رگ پشت پای شیطان را قطع می‌کند و توان حرکت را از او می‌گیرد.

طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه هر کار خوبی که به نیت خدا انجام شود مصداق صدقه است، گفت: نیازمندان در این وضع معیشت به کمک نیاز دارند، کاسبان و مردم نباید سر هم کلاه بگذارند و لازم است سود خود را کمترکنند که این خود نوعی صدقه در راه خدا و برای نیازمندان و محرومان است.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: وقتی حکومت تشکیل شد امام خمینی(ره) در همان سال ۵۷ کمیته امداد را تشکیل و در اوایل سال ۵۸ بنیاد مستضعفین و بنیاد شهید و همین طور بهزیستی را تشکیل دادند که همگی بعدها تقویت شد.

طباطبایی نژاد درباره تاکید امام خمینی(ره) به دستگیری از نیازمندان و مستضعفین گفت: نظر امام در تمام زندگی این بود که آنچا انبیا و اولیا و حضرت امیر المومنین علی(ع) می‌خواسته را انجام بدهد و همواره یکی از دغدغه‌های ایشان مردم بیچاره و مستضعف بود.

وی پیشگامی اصفهانی‌ها در صدقات و نذورات را یک افتخار برای استان در کل کشور دانست و ادامه داد: بشارت می‌دهم و می‌خواهم کل کشور هم بدانند که مسئولان بالا دست کمیته امداد هر زمان به اصفهان می‌آیند چه در همین کرونا و حتی با وجود گرانی‌ها اعلام کرده‌اند که اصفهان هر سال نسبت به سال قبل ۳۰ تا ۳۵ درصد بیشتر به فقرا کمک کردند و این یک افتخار است.

طباطبایی‌نژاد به معرفی یک چهره روحانی و دانشگاهی به عنوان امام جمعه موقت جدید شهر اصفهان پرداخت و گفت: جناب حجت الاسلام رهبر به دلیل بعد مسافت و به این دلیل که در تهران ساکن هستند مسافرت به اصفهان و اقامه نماز جمعه برایشان کمی سخت است. به همین دلیل حجت‌الاسلام والمسلمین محمودی گه چهره‌ای فاضل دانشگاهی و حوزوی است از این پس به عنوان امام جمعه موقت اصفهان خواهند بود و امیدواریم از ایشان بهره مند شویم.

به گزارش ایسنا، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان ضمن تسلیت شهادت مظلومانه امام هفتم حضرت موسی بن جعفر و شهادت خلبانان ایرانی در سانحه سقوط هواپیما در ابتدای هفته گذشته را مورد توجه قرار داد و گفت: شهادت این خلبابان عزیز در آذربایجان و تبریز قلب همه را به درد آورد به خصوص اینکه صحبت‌های یکی از این عزیزان نیز پس از شهادت منتشر شد که گفته بود ما تا آخرین لحظه برای دین ایستاده ایم .

طباطبایی نژاد به درگذشت یکی از مداحان معروف شهر اصفهان اشاره کرد و ادامه داد: مرحوم جامی یکی از مداحان با سابقه شهر اصفهان بودند که حدود ۶۰ سال در مسجد و حسینیه مجلسی کار ایشان برگزاری مجالس دعا و روضه برای اهل‌بیت بود و نمیدانید که امروز صبح در مراسم ختم ایشان جا برای نشستن نبود و تا خیابان هم افراد ایستاده بودند.

وی ادامه داد: دیدن این صحنه من را به یاد این نقل شریف از قرآن مجید انداخت که خداوند می فرماید که هر کسی‌ایمان بیاورد و عمل صالح انجام دهد محبت او را در دل های مومنین قرار می‌دهیم، مومن در دل مومن جا می‌گیرد همان طور که مرحوم امام (ره) و شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی نیز از مصادیق همین آیه شریف هستند. خداوند دوستی آنها را در دل‌های مومنین قرار داد و در مراسم تشییع هر دو عزیز جمعیت میلیونی حضور داشتند.

امام جمعه اصفهان با اشاره به حدیثی از حضرت امیر المومنین علی(ع) خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) به مومنین می فرمایند در زمان به دنیا آمدن همگی خوشحال اند و می خندند اما سعی کنید  به گونه‌ای زندگی‌ کنید که در زمان مردن کسی نخندد و همه برایتان گریه کنند و بگویند او خیر خواه و کمک کار بود .

وی همچنین با تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) به داستان بعثت حضرت محمد و نزدیکی فکری و عقیدتی حضرت ابوطالب و همسر ایشان فاطمه بنت اسد به حضرت اشاره کرد و گفت: پیامبر در ۴۰ سالگی‌ مبعوث به رسالت شد. ایشان ۱۳ سال درمکه و سپس در مدینه حکومت کردند و حضرت ابوطالب از همان روزهای آغازین بعثت و حتی از کودکی یار و یاور ایشان بود.

طباطبایی نژاد سپس به ذکر داستان زندگی سال‌های ابتدایی زندگی حضرت محمد در خانه ابوطالب اشاره کرد و ادامه داد:  ابوطالب نه فقط پدر علی (ع) که در حق  پیامبر هم پدری‌ مهربان بود و همین طور فاطمه بنت اسد که برای حصرت محمد (ص) مادری‌ کرد برای ایشان احترام و ارزش بسیاری قائل می‌شد به طوری‌ که وقتی فاطمه بنت اسد فوت کرد پیامبر (ص) گفت که مادرمن از دنیا رفته است.

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) خدمت ابوطالب را در بزرگسالی جبران کرد، خاطرنشان کرد: در زمان بروز قحطی زمانی‌که پیامبر بزرگ شده و ازدواج کرده بود حضرت رسول(ص) با  مشورت با عده‌ای از خاندان خود به این نتیجه رسید که برای کمک به ابوطالب سرپرستی بچه های او را خود و چند نفر دیگر بر عهده بگیرند، ابوطالب البته حرفی نداشت و گفت عقیل را نمی‌دهد، اما حاضر است سرپرستی جعفر و طالب و علی(ع) را به و دیگران بدهد، و حضرت محمد سرپرستی امیر المنین را در اختیار گرفت.

امام جمعه اصفهان با بیان آیات و روایاتی در موضوع ذکر در پاسخ به این سوال که مومنین گاه می‌گویند چرا کافران که ذکر نمی‌گویند در وفور نعمت و گشایش اند و ما نه با اشاره به آیات شریف قرآن گفت: یادتان باشد خدا به حیوان و کافر هم روزی می‌دهد اما در قرآن می فرماید که اگر مومنان به دلهره نمی‌افتادند ما به کافران آن قدر می‌دادیم که سقف خانه‌هایشان از نقره باشد و به آن‌ها سریرهایی می‌دادیم که به آنها تکیه بزنند و لذت ببرند، اما علت این است که همه این ها متاع دنیایی است و آخرت عالم ابدی است برای متقیان؛ ما به کافران زندگی بی سعادت و بد می دهیم و در قیامت آنها را کور محشور می‌کنیم.

طباطبایی نژاد خاطرنشان کرد: کافران از خدا می پرسند خدا ما که چشم داشتیم پس چرا اکنون کوریم؟ و خدا می‌گوید شما آیات و نعمت‌ها و نشانه‌های ما را دیدید ولی چشم های شما آنها را ندید پس اکنون نیز دیگر قادر به دیدن نعمت‌های خدا نخواهید بود.

خبرنگار- ندا دستان

اشتراک این خبر در :