موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری نتایج آخرین نظام رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۲ را منتشر کرد که در فهرست ۵۳۹ دانشگاه برتر جوان با قدمتی کمتر از ۵۰ سال نام ۳۷ دانشگاه از ایران می درخشد.

دانشگاه‌های آزاد اسلامی نجف‌آباد (۱۳۶)، کاشان (۱۴۸)، علوم پزشکی کاشان(۱۷۴) و دانشگاه صنعتی اصفهان (۲۵۰-۲۰۱) از استان اصفهان در این رتبه‌بندی قرار دارند.

پایگاه رتبه‌بندی تایمز فهرست سال ۲۰۲۲ دانشگاه‌های جوان دنیا با قدمتی کمتر از ۵۰ سال شامل ۵۳۹ دانشگاه در سراسر دنیا را اعلام کرده است. در این نظام رتبه‌بندی ۲۵۱ دانشگاه با عنوان “Reporter” آورده شده است و به این معنی است که اطلاعات رتبه‌بندی تایمز را تکمیل کرده‌اند، اما حد نصاب قابل قبول برای حضور در رتبه‌بندی را نداشته‌اند. دو دانشگاه علوم پزشکی کردستان با رتبه ۶۷ و دانشگاه علوم پزشکی مازندران با رتبه ۷۲ دانشگاه‌های اول و دوم ایران و در بین صد دانشگاه برتر دنیا در این فهرست هستند.

دانشگاه‌های پزشکی مازندران، پزشکی ارومیه، آزاد اسلامی نجف‌آباد، پزشکی کاشان، صنعتی سهند، مراغه، علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، پزشکی زنجان، دامغان، خلیج فارس و علوم پزشکی سمنان برای نخستین بار در این نظام رتبه‌بندی حضور یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، رتبه‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب پنج معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین‌المللی جهت انجام مقایسه‌های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.

در ارزیابی دانشگاه‌های جوان، برای انجام بررسی‌های مطلوب‌تر، به شاخص‌های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. همچنین در رتبه‌بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها؛ اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها؛ اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص‌ها و نمرات بهره گرفته شده است.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز ۲۰۲۲، تعداد ۱۷۳ دانشگاه از ۱۹ کشور اسلامی حضور دارند که کشورهای ترکیه و ایران به ترتیب با ۴۰ و ۳۷ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی، رتبه اول و دوم را دارند و کشور مصر با ۱۷ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارد. به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه الفیصل عربستان سعودی(۳۶)، دانشگاه قطر (۴۳)، دانشگاه خلیفه امارات متحده عربی(۴۷) و دانشگاه علوم پزشکی کردستان ایران(۶۷) به ترتیب رتبه‌های اول تا چهارم را در بین کشورهای اسلامی دارند. جدول زیر وضعیت دانشگاه‌های کشورهای اسلامی را در این رتبه‌بندی نشان می‌دهد.

اشتراک این خبر در :