مدیر سد زاینده‌رود با اشاره به اینکه امروز ذخیره سد زاینده‌رود ۳۰۸ میلیون مترمکعب است، گفت: به لحاظ ذخیره فعلی سد زاینده‌رود نگرانی برای تأمین آب شرب نداریم، اما اگر مصرف آب افزایش یابد، با توجه به اینکه تابستان گرمی پیش‌بینی‌شده، سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ جوابگوی نیاز آبی مردم نخواهد بود.

سید مجتبی موسوی نائینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود با توجه به تحویل نوبت حقابه کشاورزان شرق اصفهان، اظهار کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ورودی سد زاینده‌رود ۴۰۶ میلیون مترمکعب بود که این میزان در مقایسه مدت مشابه سال گذشته ۳۶۲ میلیون مترمکعب و در بلندمدت ۵۰۹ میلیون مترمکعب بود.

وی افزود: ورودی سد زاینده‌رود نسبت به پارسال ۱۲ درصد افزایش و نسبت به متوسط بلندمدت ۲۰ درصد کاهش داشته است.

مدیر سد زاینده‌رود افزود: امروز یکشنبه ۱۴فروردین‌ماه حجم آب سد زاینده‌رود ۳۰۸ میلیون مترمکعب است که این عدد در سال گذشته ۳۰۶ میلیون مترمکعب و یک درصد افزایش یافته و در متوسط درازمدت ۷۸۰ میلیون مترمکعب بوده که امسال ۶۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: خروجی سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری تا امروز ۳۲۴ میلیون مترمکعب بود که در مدت مشابه سال گذشته با ۳۲ درصد افزایش ۲۴۲ میلیون مترمکعب و در بلندمدت با ۲۹ درصد کاهش، ۴۵۵ میلیون مترمکعب بود.

موسوی نائینی افزود: امسال در برنامه ابلاغی وزارت نیرو، نیازهای کشاورزان مشخص شده است و اگر مطابق برنامه ورودی پیش‌بینی شده سد محقق و مصارف توسط ذیفعان تمام استان‌ها رعایت شود، امیدواریم پایان سال آبی ذخیره سد به حجم برنامه‌ریزی شده ۴۰۰ میلیون مترمکعب برسد، بنابراین هرگونه تصمیم‌گیری برای رهاسازی آب طبق برنامه انجام می‌شود.

وی افزود: با توجه به افزایش دما، امروز ورودی سد زاینده‌رود ۹۱ و خروجی سد ۶۴ مترمکعب بر ثانیه است.

مدیر سد زاینده‌رود درباره وضعیت بارش‌ها، توضیح داد: مطابق پیش‌بینی هواشناسی بهار کم‌بارشی خواهیم داشت و بارش‌ها کمتر از نرمال است.

وی درباره برخی نگرانی‌ها برای تأمین آب شرب، تصریح کرد: به لحاظ ذخیره فعلی سد زاینده‌رود نگرانی برای تأمین آب شرب نداریم، اما اگر مصرف آب افزایش یابد، با توجه به اینکه تابستان گرمی پیش‌بینی‌شده، به‌طورقطع با افزایش مصارف آبی، سامانه موجود آبرسانی اصفهان بزرگ جوابگوی نیاز آبی مردم نخواهد بود.

موسوی نائینی درباره فعالیت نیروگاه سد زاینده‌رود، گفت: نیروگاه سد زاینده‌رود از حدود یک ماه پیش وارد مدار شد و با توجه به افزایش خروجی آب از سد برای کشاورزان، تولید برق بیشتر است و بعد از کاهش رهاسازی، تولید برق نیروگاه زاینده‌رود نیز کمتر خواهد شد.

اشتراک این خبر در :