یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در این کمیسیون طرحی را تدوین کرده‌ایم که اگر به قانون تبدیل شود بسیاری از موانع پیش روی ورزش همگانی برداشته می‌شود.

حجت الاسلام حسین میرزایی در گفت و گو با ایسنا درباره لزوم پرداختن به ورزش همگانی در کشور و توجه بیشتر به این موضوع، اظهار کرد: در کمیته ورزش و جوانان کمیسیون فرهنگی طرحی را در قالب ۱۸ ماده آماده کرده‌ایم که اگر این طرح تبدیل به قانون شود کمک شایانی به تحقق ورزش همگانی و رفع موانع پیش روی آن خواهد کرد.
وی افزود: پیش از اینکه به مقوله ورزش همگانی به عنوان یک ورزش نگاه کنیم باید به عنوان یکی از ابزارهای ایجاد سلامت در جامعه به آن نگاه کنیم. در نظام طب سنتی به حرکت در سکون تاکید شده که به آن در زبان امروزی ورزش می گویند. بنابراین ورزش همگانی برای آحاد جامعه ضروری است، چرا که سلامت افراد را تامین می‌کند.
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: وقتی فردی ورزش می‌کند سموم بدن آن از طریق منافذ مختلف پوست خارج می‌شود و با بالا بردن سیستم ایمنی بدن سلامت انسان را تضمین می کند. همچنین ورزش کردن علاوه بر تامین سلامت جسم برای سلامت روان انسان نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. پس ورزش اگر در قالب ورزش عمومی محقق شود فواید آن چند برابر می‌شود و با کاهش بیماری‌های مختلف، اقتصاد خانواده‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.
میرزایی تصریح کرد: یکی از موانع ورزش همگانی در کشور به موضوع فرهنگی بر می‌گردد، به طوری که فرهنگ سازی لازم را برای این مقوله مهم انجام نداده‌ایم. البته کرونا هم یکی دیگر از دلایلی است که مانع از انجام حرکات جمعی شده است. همچنین در برخی از شهرها و مکان‌ها امکانات و زیرساخت‌های مناسب را برای ورزش همگانی فراهم نکرده‌ایم که این نواقص باید برطرف شود که در طرح مجلس سعی کرده‌ایم این موانع را با ارائه راهکارهای مناسب رفع کنیم.

اشتراک این خبر در :