معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: مصوبه اختصاص سهمیه یک میلیون و ۷۵۰ هزار تنی سنگ‌آهن به ذوب‌آهن اصفهان متأسفانه عملیاتی نشد و ما همچنان در تلاش برای احیا یک مصوبه حیاتی هستیم که البته این تلاش‌ها تاکنون نتیجه‌ای نداده است.

محمدجعفر صالحی در این زمینه، اظهار کرد: ذوب‌آهن اصفهان سهم ۱۰ درصدی از تولید فولاد کشور دارد و به‌عنوان نخستین شرکت فولادی، نقش بزرگی در صنعتی شدن کشور داشته است، اما با این وجود، از هیچ سهمیه مواد اولیه‌ای برخوردار نیست.

وی گفت: از چند ماه پیش به‌دنبال عدم فعالیت دو معدن سنگ آهن چاه گز و ققنوس یک و نرسیدن بار سنگ آهن به ذوب‌آهن، موجودی مواد اولیه به شدت بحرانی شده و تداوم آن در تولید محصولات این صنعت مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه به‌دنبال رفع مشکل از هر مسیر و با هر مسئولی به گفت‌وگو نشستیم، اما تاکنون به نتیجه نرسیده‌ایم، گفت: اکنون با یک رکود مواجه هستیم، حمل و نقل باری نداریم، واگن‌ها خالی است و خریدی در بازار صورت نمی‌گیرد و وضعیت بازار فروش خوبی نداریم.

وی با اشاره به اینکه بهمن‌ماه سال گذشته از طریق بورس قادر به خرید مواد اولیه شدیم، ادامه داد: اکنون از گندله و نرمه گندله برای تولید استفاده می‌کنیم و ذخایر سنگ آهن و زغال سنگ در حال اتمام است.

صالحی تصریح کرد: در صورتی که مواد اولیه تأمین نشود و مجبور به تعطیلی کوره بلند شویم خسارات چند هزار میلیاردی برای ذوب‌آهن و بحران‌های اجتماعی جدی در پی خواهد داشت که به‌جز اصفهان، پنج استان از جمله کرمان، خراسان جنوبی، سمنان، گلستان و مازندران که تأمین کننده زغال سنگ ذوب‌آهن هستند نیز تعطیل شده و باعث بیکاری ۱۷ هزار فرد شاغل در معادن زغال‌سنگ می‌شویم.

وی گفت: امروز تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران روش کوره بلند را برای ساخت فولاد قبول ندارند و به استفاده از گندله، کنستانتره و آهن اسفنجی توصیه می‌کنند که باید دانست در روش کوره بلند ما نه تنها از گاز یارانه‌ای استفاده نمی‌کنیم، بلکه با سوزاندن کک و بازگشت گاز فرآیندی به نیروگاه، برق مصرفی مورد نیاز را تولید می‌کنیم. به عبارت دیگر، در روش غیر کوره‌بلند، عملاً گاز و برق یارانه‌ای را به جای فولاد صادر می‌کنیم.

اشتراک این خبر در :