شهردار اصفهان گفت: بیش از ۴۰ درصد از بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اصفهان معطوف به مسائل زیست‌محیطی، حمل‌ونقل عمومی و کاهش آلودگی هوا است.

علی قاسم‌زاده پس از تصویب بودجه ۱۴۰۱ در سی و یکمین جلسه علنی شورای شهر اصفهان که روز (یکشنبه، ۱ اسفندماه) برگزار شد، اظهار کرد: همکاران ما در شهرداری در محلات حاضر شدند، با مردم گفت‌وگو کردند و بسته برنامه‌هایی برای ارتقا محلات تهیه شد. این برنامه‌ها برگرفته از مشارکت فکری مردم است و امیدواریم در اجرا نیز شاهد مشارکت مردم باشیم تا همگرایی بین شهرداری، شورای شهر و مردم را در دل محلات شاهد باشیم.

وی با اشاره به رویکردهای بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اصفهان گفت: اولویت اول مسائل زیست‌محیطی و کاهش آلودگی است، به حمل‌ونقل عمومی و توسعه و اصلاح معابر نیز بهای جدی داده شده است، به‌طوری‌که بیش از ۴۰ درصد از بودجه معطوف به مسائل زیست‌محیطی، حمل‌ونقل عمومی و کاهش آلودگی است.

قاسم‌زاده با بیان اینکه عدالت‌محوری در بودجه ۱۴۰۱ مورد تأکید قرار گرفت، افزود: رویکرد شورا و شهرداری به سمت کاهش فاصله‌هاست و این موضوع در بودجه نیز خود را نشان داد.

وی با بیان اینکه ما ناچار به حرکت به سمت هوشمندسازی هستیم، گفت: برای مبارزه با فساد باید به‌سوی شهرداری هوشمند حرکت کنیم که این موضوع نیز در بودجه خود را نشان داد.

شهردار اصفهان افزود: توسعه فضاهای تفریحی، تفرجگاهی و فرهنگی شهر نیز از موضوعات دیگری بود که در بودجه مورد تأکید قرار گرفت. در بودجه ۱۴۰۱ مصوباتی داشتیم که منجر به خلق فضاهای فرهنگی و تفریحی شهر خواهد شد که می‌تواند شهر ما را نسبت به گذشته ازنظر تفریحی غنی‌تر کند.

وی با اشاره به افزایش سهم مشارکت در تأمین درآمدها، گفت: تمرکز ما از درآمد تراکم باید به سمت درآمد حاصل از مشارکت برود و در بودجه سال آینده جهش صددرصدی را در این زمینه شاهد هستیم. این تصمیم نیز می‌تواند نویدبخش اتفاق جدید در حوزه درآمد و اقتصاد شهرداری باشد.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: شورا و شهرداری در تصویب بودجه هیچ اصطکاک و رنجش و اختلافی نداشتند و امیدوارم این همدلی و همفکری در اجرای بودجه نیز دیده شود.

وی با بیان اینکه معاونت برنامه‌ریزی شهرداری از همین امروز تدوین و بازبینی برنامه ۵ ساله شهر را شروع می‌کند، گفت: در مدیریت شهری تحولی ایجاد شده که انتظاراتی را موجب می‌شود و این انتظارات باید در قالب برنامه ۵ ساله که شاخص حرکت ما به سمت آینده است، تجلی پیدا کند.

تأکید بودجه ۱۴۰۱بر درآمدهای شفاف

محمد نورصالحی، رئیس شورای شهر اصفهان نیز پس از تصویب بودجه ۱۴۰۱ شهرداری اصفهان اظهار کرد: مهم‌تر از تصویب بودجه، اجرای آن است. در حوزه‌های مختلف مباحث زیادی مطرح و تأکیداتی شد که این تأکیدات از خود بودجه نیز مهم‌تر است.

وی با بیان اینکه در حوزه درآمد تغییراتی دادیم، افزود: در سال‌های قبل پول‌هایی دریافت می‌شد که احتمالاً منطبق بر مصوبات شورا نبود، اما در بودجه ۱۴۰۱ به سمت درآمدهای شفاف رفتیم.

رئیس شورای شهر اصفهان با اشاره به تفاهم و تعامل میان شورا و شهرداری در بررسی و تصویب بودجه، گفت: امیدواریم سال آینده در زمینه درآمدهای شهرداری نیز شبهه‌ای وجود نداشته باشد و درآمدها کاملاً شفاف و بر اساس مصوب شورا دریافت شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر ابهامی وجود دارد باید به نفع مردم تفسیر شود و اینگونه نباشد که بر اساس شبهه، پول اضافه‌تری از مردم گرفته شود. تأکید می‌کنیم که هدف ما، اجرای بودجه به نفع مردم است.

تأکید شورا بر پروژه‌های بزرگ شهری

نورصالحی با بیان اینکه در نیمه اول سال جمع‌سپاری را در حوزه شهرسازی خواهیم داشت تا نیاز به مراجعه حضوری مردم به بخش‌های مختلف شهرداری وجود نداشته باشد، ادامه داد: شورا بر پروژه‌های بزرگ مانند توسعه خط یک و تکمیل خط دوی مترو و حلقه حفاظتی تأکید دارد که بر اساس تأکید شورا قرار شد پروژه حلقه حفاظتی از شمال و جنوب پیگیری شود و در یک نقطه به هم برسند.

رئیس شورای شهر اصفهان اعلام کرد: مجموعه‌های فرهنگی و مذهبی، موزه شهر، پردیس‌های خانه محور و فرهنگ، تجهیز اتوبوس‌رانی، توجه به مناطق کمتر برخوردار، معین و همراه قرار دادن مناطق توانمند نسبت به مناطق کم‌توان‌تر ازجمله مواردی است که شورا در بودجه بر آن‌ها تأکید کرده است.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنیم میان مناطق کم برخوردار و بیشتر برخوردار تفاهم‌نامه‌هایی مانند قرارداد خواهرخواندگی نوشته شود تا در توسعه شهر به یکدیگر یاری کنند. همچنین تأکید شد که سهم تأمین معوض شهرداری مرکزی و مناطق توانمند، در مناطق کمتر برخوردار استفاده شود.

نورصالحی توجه به بافت فرسوده و احیای بافت تاریخی را نیز مورد تأکید شورای شهر دانست و گفت: منابع شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های شهرداری به این سمت باید سوق پیدا کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اداره ارتباطات و امور بین‌الملل شورای شهر اصفهان، وی با بیان اینکه در جلسات بررسی بودجه بر استفاده از مشارکت سرمایه‌گذاری، تقویت و توسعه گردشگری و صنایع دستی تأکید شد، گفت: در چند ماه گذشته اعضای شورا و همکاران شهرداری توجه به مشکلات شهر و عدالت محوری را در رأس دغدغه‌های خود قرار دادند تا زندگی بهتری را در شهر برای مردم فراهم کنیم.

اشتراک این خبر در :