سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به کاهش تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا در اصفهان نسبت به هفته‌های گذشته، گفت: شیب نزولی پیک ششم در اصفهان شروع شده است.

پژمان عقدک در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طبق اصول اولیه پاندمی‌ها، برای رسیدن به پیک بیماری، ابتدا تعداد بیماران سرپایی افزایش پیدا می‌کند، بعد از آن تعداد بیماران بستری و بعد مرگ و میر افزایش می‌یابد و در روند نزولی پیک نیز همین ترتیب اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه تعداد بیماران سرپایی کرونا در اصفهان نسبت به یکی دو هفته گذشته کاهش پیدا کرده است، گفت: تعداد بیماران سرپایی به حدود ۴ هزار بیمار در روز رسید، اما اکنون به طور میانگین به ۲ هزار بیمار در روز رسیده و تعداد بیماران کاهش پیدا کرده، اما آمار بستری و آی سی یو کاهش پیدا نکرده و ثابت مانده، همچنین آمار مرگ و میر رو به افزایش است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: می‌توان گفت شیب نزولی پیک ششم در اصفهان شروع شده و در مرحله‌ای هستیم که تعداد بیماران سرپایی کاهش پیدا کرده و به تدریج به سمت کاهش بستری‌ها می‌رویم. اگر این اتفاق بیفتد میزان مرگ و میر هم کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه با وضعیت موجود به نظر می‌رسد نوروز امسال هم درگیر پیک ششم هستیم، گفت: باتوجه به تعداد بیماران بستری در بخش‌های آی سی یو بیمارستان‌ها باید احتمال مرگ و میر را درنظر بگیریم، اگرچه تعداد بیماران سرپایی نسبت به هفته‌های گذشته کاهش پیدا کرده، اما هنوز نمی‌توانیم کاهش مرگ و میر بیماران را پیش بینی کنیم، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم شب عید پاکی داریم.

عقدک با اشاره به اینکه اُمیکرون مرگ و میر کمتری نسبت به دلتا داشت، ادامه داد: با این وجود تعداد ابتلا به اُمیکرون زیاد بود، اما چون بیشتر افراد بدون علامت یا کم علامت بودند، تعداد مراجعات بیماران زیاد نشد و معمولاً بیماران سرپایی بودند که با مراقبت یا مراجعه به درمانگاه خوب می‌شدند و کار به بیمارستان نمی‌کشید.

وی همچنین به نقش مؤثر واکسیناسیون در پیک ششم اشاره و تصریح کرد: از ابتدا بر تزریق دوز سوم تأکید شد، چون حتی افرادی که یک یا دو دوز واکسن زده‌اند حداقل ۲۵ درصد ایمنی در برابر اُمیکرون دارند، اما تزریق دوز سوم تا ۸۰ درصد ایمنی در افراد ایجاد می‌کرد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه متأسفانه میزان مراجعه برای دوز سوم واکسن کرونا قابل قبول نیست، گفت: از نظر تأمین واکسن هیچ مشکلی نداریم، اما حدود ۱۰ روز یا بیشتر است که آمار دوز سوم در اصفهان روی ۳۰ درصد مانده و تقریباً یک سوم افراد واجد شرایط دوز سوم زده‌اند، درحالی که ۸۵ درصدی که دوز اول و ۷۵ درصدی که دوز دوم واکسن کرونا را زده‌اند، می‌توانند دوز سوم را تزریق کنند، اما مراجعه نکرده‌اند.

وی در مورد واکسیناسیون کودکان اظهار کرد: تاکنون حدود ۳ درصد از کودکان ۵ تا ۸ سال و ۹ درصد از کودکان ۹ تا ۱۱ سال در استان واکسینه شده‌اند، اما به طور کلی در کشور میزان واکسیناسیون کودکان هنوز قابل قبول نیست.

عقدک با اشاره به مرگ ۷ کودک در اصفهان بر اثر ابتلا به کرونا، گفت: در خانواده‌هایی که کودکی بر اثر ابتلا به کرونا فوت می‌کند، همه افراد خانواده و حتی اقوام دور برای واکسن مراجعه می‌کنند، چون می‌بینند که بیماری می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و خطر جدی است.

اشتراک این خبر در :