مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان گفت: ظرفیت اسکان حدود ۱۶۰ هزار مسافر نوروزی در هر شبانه روز در استان فراهم شده که ۱۳۰ هزار ظرفیت مربوط به کلانشهر اصفهان است.

علیرضا ایزدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان ظرفیت در هتل ها، مهمانپذیرها، واحدهای بومگردی، خانه های استیجاری، مدارس و اماکن شهرداری و طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا آماده شده است.
وی با اشاره به ضوابط ستاد مقابله با کرونا و یک چهارم ظرفیت در نظر گرفته شده در مدارس آموزش و پرورش برای اسکان مسافران نوروزی، اظهار داشت: در صورت نیاز و همچنین تایید ستاد ملی مقابله با کرونا، ظرفیت اسکان مدارس افزایش خواهد یافت.
وی با یادآوری اینکه شهرداری اصفهان نیز اقداماتی را برای ساماندهی منازل استیجاری و صدور مجوز برای آنها انجام داده است، خاطرنشان کرد: این منازل باید دارای کیفیت مطلوب و مورد تایید از نظر قانونی و امنیتی باشند.
ایزدی به استقرار ایستگاه هایی در ورودی ها و شهرهای استان اصفهان در نوروز ۱۴۰۱ برای راهنمایی مسافران اشاره و اضافه کرد: از ۲۵ اسفند امسال نیز سامانه “مسافریار” به عنوان نخستین سامانه تمام الکترونیک خدمات به گردشگران فعالیت خود را آغاز کرد و مسافران می توانند اطلاعاتی مانند مسیر، اسکان و تهیه غذا را از آن دریافت کنند.

افزایش ساعت بازدید از آثار تاریخی اصفهان
ایزدی به استقرار ستاد سفرهای نوروزی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در مسجد جامع، عالی قاپو و چهلستون اشاره کرد و گفت: در نوروز ۱۴۰۱ ساعت بازدید از آثار تاریخی مستقر در مجموعه تاریخی میدان امام ( نقش جهان) تا ساعت ۲۴ شب افزایش یافت.
مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان با بیان اینکه ساعت بازدید از مجموعه باغ فین کاشان نیز تا ۲۰ شب افزایش یافت، افزود: این کار با هدف جلوگیری از ازدحام گردشگران در اماکن تاریخی پر بازدید و ارایه خدمات گردشگری هرچه بهتر به آنها انجام شد.
ایزدی یکی از دغدغه های موجود برای گردشگری در نوروز را وضعیت آب و هوا عنوان و تصریح کرد: بطور معمول شرایط جوی در ایام نوروز ناپایدار است بنابراین باید اطلاع رسانی به موقع و دقیقی به مردم و مسافران درباره شرایط جوی صورت گیرد.  

استان اصفهان با بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و ۸۵۰ مورد آن به ثبت ملی و هفت اثر آن به نام های میدان امام (نقش جهان)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع و سه قنات به نام های ‘ وزوان’ ، ‘ مزدآباد ‘ و ‘ مون ‘ به ثبت جهانی رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

اشتراک این خبر در :