بنا بر اعلام مرکز پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست اصفهان، عدد شاخص کیفی هوا براساس نمایش نمودارهای ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در روز دوشنبه به۱۴۲ رسیده است.

بر این اساس وضعیت هوای اصفهان در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس شامل کودکان، کهنسالان و مبتلایان به بیماریهای زمینه‌ای و ناراحتی‌های قلبی و ریوی قرار دارد.

این در حالیست که شاخص کیفی هوا در مناطق مرکزی اصفهان از جمله خیابان استانداری با عدد ۱۵۹ در وضعیت ناسالم برای عموم قرار دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک است.

در این راستا مرکز پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی اصفهان نیز وضعیت جوی استان را تا روز پنجشنبه هفته جاری در سطح زرد بدلیل غبارآلودگی، افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در پی شرایط پایداری جوی اعلام کرد.

این مرکز به افزایش شاخص کیفیت هوا درحد ناسالم برای گروه‌های حساس و رشد آن تا ناسالم برای عموم در مناطق صنعتی و پرتردد شهر در نیمه اول روز و بویژه در ساعات اولیه در سه روز اخیر اشاره کرد.  
بر این اساس کارشناسان هواشناسی استان اصفهان به شهروندان توصیه کردند که از ترددهای غیر ضروری تا حدامکان، فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز خودداری کنند و نسبت به مدیریت سوخت و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها نظارت و مدیریت صورت گیرد.

اصفهان آلوده ترین کلانشهر کشور از نظر آلاینده های هوا بشمار می آید بطوریکه امسال تنها یک روز هوای پاک داشت.

اشتراک این خبر در :