فرش‌های حرم رضوی به هیئات مذهبی در دهه آخر صفر امانی اهدا می‌شود

گروه استان‌ها ـ با هدف حمایت از برگزاری مجالس عزاداری دهه آخر صفر در فضای باز و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، فرش‌های حرم مطهر رضوی به صورت امانت در اختیار هیئات عزاداری شهر مشهد قرار داده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، با توجه به ضرورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دوره مقابله با کرونا، آستان قدس رضوی که تاکنون پیشگام و الگوی این حوزه در سطح کشور بوده، علاوه بر تقویت پروتکل‌ها در حرم مطهر رضوی، از هیئات مذهبی نیز پیشتیبانی می‌کند تا شرایط مناسبی برای برگزاری مراسم عزاداری دهه آخر صفر در فضای باز داشته باشند.

۳۲ هزار متر مربع فرش و گلیم

معاون خدمات زائرین حرم مطهر رضوی، امانت دادن فرش به هیئات مذهبی را یکی از خدمات این ایام اعلام کرد و گفت: ۳۲ هزار مترمربع فرش ماشینی و گلیم فرش در دهه آخر صفر سال به هیئت‌ها و تشکل‌های مذهبی مشهد به صورت امانی تحویل داده می‌شود.

امین بهنام افزود: به منظور اجرای مراسم‌ عزاداری ایام پایانی ماه صفر با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در فضای باز، به همت اداره خدمات فرش حرم مطهر رضوی ۱۰ هزار مترمربع فرش ماشینی و ۲۲ هزار مترمربع گلیم فرش به هیئت‌های مذهبی که قصد برگزاری مراسم سوگواری را در این ایام دارند به صورت امانت تحویل داده می‌شود.

۵۷۰۰ تخته فرش برای مفروش کردن دوربرگردان و ورودی‌های حرم

وی درباره فرش‌آرایی حرم مطهر رضوی نیز گفت: حرم مطهر حضرت ثامن الحجج(ع) در زمان برگزاری نمازهای یومیه به ویژه نماز مغرب و عشا در ایام پایانی ماه صفر در تمامی صحن‌ها و بست‌های ورودی، با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به صورت حداکثری مفروش می‌شود.

به گفته او، در همین راستا حدود ۵ هزار و ۷۰۰ تخته فرش ماشینی ۶ متری برای مفروش کردن مناطق پنج‌گانه خارج از حرم مطهر در دوربرگردان‌ها و ورودی‌ها در نظر گرفته شده که با توجه به حجم حضور زائران در ایام پایانی ماه صفر پهن خواهد شد.

مفروش کردن کامل صحن پیامبر اعظم(ص)

وی با اشاره به فرش‌آرایی گسترده صحن پیامبر اعظم(ص) برای برگزاری مراسم عزاداری ۵ شب‌ پایانی دهه آخر صفر بیان کرد: این صحن بزرگ در روز رحلت رسول اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و روز شهادت امام رضا(ع) به طور کامل مفروش می‌شود. همچنین فرش‌آرایی صحن انقلاب اسلامی برای برگزاری آیین سنتی خطبه‌خوانی و شام غریبان شهادت حضرت رضا(ع) به صورت ویژه انجام خواهد شدخواهد شد.

خدمت ۵۰۰ نفر در سه شیفت

بهنام با تأکید بر اینکه میزان مفروش شدن صحن و سرای رضوی در ایام پایانی ماه صفر به حدود ۲۰۰ هزار مترمربع خواهد رسید، گفت: به منظور ارائه این خدمات، فراخوان حضور دوبرابری تعداد نیروهای خدمت در اداره فرش حرم مطهر رضوی انجام شده و در این ایام ۵۰۰ نیرو در سه شیفت مختلف آماده خدمت هستند. نظارت بر ارائه خدمات فرش نیز با مشارکت ۷۴ نیروی خادمیار تخصصی انجام می‌شود و این خادمیاران به صورت ۲۴ ساعته، بر روند فرش‌آرایی حرم مطهر بازدید می‌کنند.

تعویض مستمر فرش‌ها

وی تصریح کرد: در ایام پایانی ماه صفر فرش‌های کناره در مسیرهای تردد به روضه منوره به طور مستمر تعویض می‌شود و علاوه بر آن، روزانه حدود ۲۰۰ تخته فرش حرم مطهر رضوی به قالی‌شویی منتقل می‌شود. به گفته بهنام، خدمات نظافت و تعویض فرش‌‌ها در رواق‌ها نیز توسط ۶۴ نیرو به صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود.

اشتراک این خبر در :