قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد از سیاه پوش شدن شهر در دهه پایانی ماه صفر و برنامه‌ریزی جهت خدمت رسانی مطلوب به زائران و مجاوران حریم رضوی در این ایام و با رعایت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی خبر داد.
مهدی یعقوبی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: هر ساله در دهه پایانی ماه صفر، مشهد الرضا (ع) میعادگاه عاشقان و دلدادگانی بود که از هر نقطه ایران و جهان برای عرض ارادت و تسلیت به محضر مبارک امام مهربانی‌ها به مشهد مشرف می‌شدند که در این میان حجم زیادی از زائران با پای پیاده و از مسیرهای طولانی خود را به مشهد الرضا می‌رساندند؛ به همین منظور شهرداری مشهد با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مردمی با ارائه خدمات ویژه و استقرار موکب‌های مختلف در مسیرهای ورودی مشهد، مقدمات استقبال از زائران را فراهم می‌آورد.
وی افزود: شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بخش قابل توجهی از خدمات شهرداری به زائران مشرف شده به مشهد کاهش پیدا کند و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران رضوی در این ایام با رویکرد متفاوتی انجام خواهد شد.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد ادامه داد: بنا بر برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در ایام پایانی ماه صفر، بیش از ۶۵ میلیون متر مربع از معابر شهری با اولویت معابر منتهی به حرم مطهر رضوی به صورت مداوم تنظیم و شستشو می‌شوند و نقاط حساس نیز به صورت مرتب ضدعفونی خواهند شد.
وی افزود: ۵۶۰۰ نیروی پاکبان برای نظافت عمومی شهر و رعایت مسائل بهداشتی آماده باش هستند که این تعداد در سه روز پایانی ماه صفر به بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا خواهد کرد و پیش بینی می‌شود روزانه حدود ۱۸۰۰ تن زباله از سطح شهر و به ویژه خیابان‌های منتهی به حرم مطهر در دهه پایانی ماه صفر جمع آوری شود.
یعقوبی با اشاره به استقرار ۳۴۰ جایگاه مناسبتی به جهت نصب اطلاعیه‌های مراسم‌های عزاداری در سطح شهر، گفت: در این ایام حدود ۱۳۰۰ عدد از پرچم‌های عرشه پل‌ها و میادین تعویض و سیاه پوش می‌شود.
وی ادامه داد: در این ایام بیش از دو میلیون متر طول از جداول سطح شهر به ویژه اطراف حرم مطهر و بیش از ۱۴۰۰ ایستگاه اتوبوس نیز توسط نیروهای خدمات شهری شستشو و نظافت می‌شود و برنامه‌ریزی برای رفع نواقص و فعال‌سازی حدود ۵۰۰ سقاخانه و آب‌سردکن مستقر در سطح شهر در این ایام صورت پذیرفته است.
قائم مقام ستاد مناسبت‌های شهرداری مشهد تاکید کرد: در راستای افزایش ایمنی شهری نیز در این ایام بیش از ۱۰ دستگاه خودروی عملیاتی آتش نشانی در خیابان‌های منتهی به حرم مستقر هستند و بازدیدهای ایمنی مداوم از مساجد سطح شهر نیز انجام خواهد شد.
وی در خصوص تمهیدات لازم در حوزه حمل و نقل شهری نیز افزود: کاهش سر فاصله‌ی زمانی دو الی پنج دقیقه‌ای خط یک قطار شهری، افزایش زمان سرویس دهی یک ساعته قطار شهری و تقویت خطوط اتوبوسرانی منتهی و عبوری از حرم مطهر رضوی در شب و روز شهادت امام رضا (ع) و شب و روز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)، سیاه پوش شدن ایستگاه‌های حمل و نقل عمومی، آمادگی ارائه خدمات در ۲۸۰۰ فضای پارک غیر حاشیه‌ای بافت مرکزی شهر و فعالیت شبانه روزی پارکینگ‌های هسته مرکزی شهر بخشی از اقدامات این حوزه است.
معاون شهردار مشهد ادامه داد: در ایام پایانی ماه صفر، مشهد الرضا به صورت ویژه با بیش از ۳۰ هزار متر مربع اکران‌های محیطی با شعار ” ما همه خادم الرضائیم”، ۲ هزار و ۱۲۵ متر مربع ریسه و المان‌های هنری، سه هزار عدد پرچم بیرقی و… سیاه پوش می‌شود و امسال ۱۳ مرکز جمع آوری نذورات مردمی نیز در نقاط مختلف شهر مستقر شده است.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی، در این ایام پویش‌ها، برنامه‌ها و نمایش‌های آئینی مختلفی در سطح مناطق ۱۳ گانه شهر مشهد اجرا خواهد شد.

اشتراک این خبر در :