مسوولان به معضل فرونشست زمین در اصفهان توجه بیشتری داشته باشند
اصفهان – ایرنا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان گفت: لازم است مسوولان کشور به معضل فرونشست زمین در این استان که در آینده تشدید خواهد شد، توجه بیشتری کنند.

به گزارش ایرنا، پدیده فرونشست، پایین رفتن تدریجی سطح زمین است که دلیل اصلی آن تداوم خشکسالی‌، کاهش بارندگی‌ها و برداشت بی‌رویه از سفره‌های آبی زیر زمینی است و در سال های گذشته این پدیده با توجه به مصرف بی‌رویه آب، تبدیل به مساله ای مشکل‌ساز و سرطان خاموشی شده است که بیشتر دشت های ایران بویژه در استان اصفهان را تهدید می‌کند.

حیدر قاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پدیده فرونشست زمین در یک فرایند تاریخی مشخص پدید می آید و ابتدا به ساکن نیستند بلکه حاصل فرایندی است که در طول سال ها بدلیل رعایت نکردن برخی موارد به آن دچار شدیم و در آینده قطعا تشدید خواهد شد و لازم است نسبت به این موضوع حساس و دغدغه داشته باشیم.

قاسمی با اشاره به اینکه مطالبه درباره فرونشست زمین باید در بین حوزه های مرتبط وجود داشته باشد و باید واقعیت ها را دنبال کرد، تصریح کرد: ورود به این موضوع نباید به گونه ای باشد که در بین مردم به ایجاد تشویش و التهاب بیشتر از آنچه که هست، منجر شود.

با اقدام های هوشمندانه مانع شیوع موج جدید کرونا باشیم

وی همچنین با اشاره به اینکه در زمان حاضر وضعیت کرونا در استان در حال فروکش کردن و شهرستان ها از نظر رنگ‌بندی کرونا مناسب‌تر شده، خاطرنشان کرد: باید قبل از ایجاد موج جدید و تشدید شیوع ویروس کرونا با اقدامات هوشمندانه و پیشگیرانه درباره آن اقدام و مانع از افزایش مجدد آمار شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان با تاکید بر توجه مردم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای مقابله با کرونا با وجود واکسیناسیون، تصریح کرد: باید فضایی ایجاد شود تا مردم با اطمینان و باوری که دارند برای دریافت واکسن اقدام کنند.

وی با اشاره به تاکید ستاد ملی کرونا بر اقدامات هوشمندانه در مقابله با کرونا، اضافه کرد: به تدریج و با اجرای سیاست ها و تدابیر هوشمندانه، توصیه ها و تاکیدات جدیدی در ارائه خدمات در ارتباط با واکسیناسیون کرونا در پیش گرفته می شود از جمله اینکه در سفرها یا ورود به اماکن شلوغ برای افراد واکسن نزده محدودیت هایی ایجاد خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه در زمان حاضر از نظر موجودی واکسن کرونا مشکلی در کشور و استان نداریم، گفت: از نظر مراکز واکسیناسیون با اقدامات خوب ستاد استانی مقابله با کرونا و پیگیری جدی همه دستگاه های اجرایی و همکاری آنها با شبکه بهداشت و درمان، مشکلی نداریم و شرایط و امکانات مناسبی فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه گروه های سنی دریافت کننده واکسن نیز فراگیر شده و افراد بالای ۱۲ سال مشمول آن هستند، افزود: در زمان حاضر بین عرضه واکسن و گروه های دریافت کننده آن تعادل ایجاد شده است.

معاون استانداری اصفهان با تاکید بر اینکه لازم است فضای جامعه به گونه ای در اختیار مردم قرار گیرد که بر اساس باور و اطمینان برای دریافت واکسن به مراکز مربوطه مراجعه کنند، اظهار داشت: در برخی مواقع بدلیل برخی اظهارنظرهای غیر کارشناسی فضای التهاب آمیزی در جامعه ایجاد می شود که حتی ممکن است برخی افراد آن را باور کنند.

وی ادامه داد: بهمین دلیل نیاز است که بصورت طبیعی و عادی با موضوع واکسیناسیون برخورد کنیم تا مردم نیز با طیب خاطر و اطمینان برای دریافت آن مراجعه کنند.

استان اصفهان در زمان حاضر در وضعیت نارنجی(پُرخطر) همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ قرار دارد و حدود یکهزار و ۸۰۰ بیمار دارای علائم کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در اصفهان هم‌زمان با سایر استان‌ها، از بهمن ۹۹ با فرمان رییس جمهوری آغاز شد و در زمان حاضر حدود ۴۴ مرکز تجمیعی واکسیناسیون علیه کرونا در این استان فعال است.

اشتراک این خبر در :