مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه جلوگیری از افت آب‌های زیرزمینی راهکاری برای مقابله با فرونشست اصفهان است، گفت: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال جمع بندی و ارائه پیشنهاد در این رابطه است.

علیرضا قاری‌قرآن با اشاره به مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درباره فرونشست زمین در کشور و همچنین درباره مبحث فرونشست در استان اصفهان، اظهار کرد: براساس مصوبه اخیر شورای عالی در خصوص فرونشست، در تمام طرح‌های توسعه و عمران شهری اعم از تهیه و تجدیدنظر طرح جامع و یا الحاق به محدوده و تغییر کاربری اراضی، بارگذاری جدید در عرصه‌های در معرض فرونشست، ممنوع است.  

وی گفت: بر این اساس دبیرخانه‌ کارگروه‌ امور زیربنایی استان اصفهان (اداره کل راه و شهرسازی استان) موظف شده است تا برای فرآیند بررسی و تصویب طرح‌های مذکور، حسب مورد از سازمان نقشه‌برداری در زمینه تداخل پهنه‌های فرونشستی با طرح‌های توسعه و عمران استعلام و نتایج اعلام را ملاک‌عمل قرار دهد.  

به گزارش ایسنا، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه در مرحله نخست طرح جامع شهر اصفهان با رویکرد نوین به موضوع فرونشست نیز اشاره شده است، افزود: در مرحله اولِ این طرح مسائل و مشکلات شهر اصفهان از چهار مسیر متمایز و البته مرتبط با هم مورد کاوش و شناسایی قرار گرفته است که جمعاً تعداد ۸۸۲ مشکل (درونداد) در ۲۹ حوزه مورد بررسی در مرحله اول طرح شناسایی شد و به موضوع فرونشست زمین در دو حوزه موضوعی (بافت فرسوده و آب) و در قالب چهار مشکل اولیه اشاره شد.  

وی ادامه داد: این چهار مشکل اولیه شامل فرونشست تدریجی زمین و عدم امکان نشتیابی در بافت‌های فرسوده، پدیده فرونشست دشت و تخریب آبخوان زاینده‌رود، پدیده فرونشست به علت تخلیه آب‌ها و برداشت‌های بی‌رویه در برخوار و عاشق‌آباد و نبود طرح و مدیریت جامع فرونشست زمین بوده است.  

 قاری‌قرآن گفت: هر چند در زمان تهیه مرحله اولِ طرحِ جامع، فرونشست به‌عنوان یک مسئله اجتماعی در رسانه‌ها منعکس نشده بود، اما همواره از ابتدای فرآیند در سال ۹۷ مورد توجه تیم تهیه کننده طرح قرار داشته و به‌طور خاص کارگروهی با عنوان کارگروه فرونشست برای بررسی جنبه‌های مختلف آن مأمور شد.  

 وی با بیان اینکه اصفهان تا امروز سه دوره خشکسالی بزرگ را تجربه کرده است، تأکید کرد: جایگاه موضوع آب و فرونشست باید به خوبی در طرح جامع تعریف و مضاف بر آن ضمن در نظر گرفتن سند آب، به راهکارها و برنامه‌های اجرایی پرداخته شود.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اینکه فرونشست تحت تأثیر عوامل طبیعی و انسانی بوده و می‌تواند بر بسیاری از ساخت و سازها و تأسیسات تأثیر بگذارد، گفت: افت آب‌های زیرزمینی بر میزان فرونشست تأثیر مستقیم دارد. بنابراین جلوگیری از آن نیز راهکاری برای مقابله با فرونشست است.  

وی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مطابق با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، در حال بررسی و جمع بندی به منظور ارائه پیشنهاد مربوط به اقدامات هماهنگ وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط با موضوع فرونشست است و در موعد مقرر پیشنهاد این مرکز تنظیم و ارسال می‌شود.  

قاری‌قرآن ادامه داد: علاوه بر این مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با توجه به مدت دو ماهه در مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری در حال تنظیم مجموعه اقدامات لازم‌الرعایه در تمام طرح‌های توسعه وعمران، در چارچوب شرح خدمات طرح‌های مذکور با اولویت طرح‌های توسعه و عمران شهری است تا با هماهنگی معاونت شهرسازی و معماری به مراجع ذیربط ابلاغ شود.  

اشتراک این خبر در :