سخنگوی صنعت برق استان اصفهان گفت: اگرچه ظرفیت تولید برق نیروگاه شهید محمد منتظری حدود ۱۶۰۰ مگاوات است، اما اکنون چهار واحد آن با ظرفیت ۷۵ درصدی از سوخت مازوت استفاده می‌کنند و گاز این صنعت قطع است و نیروگاه اصفهان نیز هنوز مصرف مازوت ندارد.

محمدرضا نوحی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت استفاده مازوت در نیروگاه‌های اصفهان، اظهار کرد: با برودت هوا، مصرف گاز در کشور با رکورد زنی بی‌سابقه، افزایش یافت.

وی افزود: با توجه به اینکه اولویت تحویل گاز در زمستان بخش خانگی است، این شرکت اقدام به مدیریت گاز بخش صنعت و به دنبال آن کاهش تحویل گاز نیروگاه‌ها در سطح کشور کرد.

سخنگوی صنعت برق استان اصفهان با بیان اینکه در پی کاهش تأمین گاز نیروگاه‌ها به طبع میزان تولید برق این صنعت نیز کاهش یافته است، گفت: با توجه به اینکه اولویت توانیر نیز تأمین برق مردم است، در این شرایط شورای امنیت ملی کشور دستور داد تا نیروگاه‌هایی که امکان استفاده از سوخت مازوت دارند به دلیل کمبود گاز، از مازوت استفاده کنند تا برق موردنیاز مردم را تأمین کنند.

وی با اشاره به اینکه اکنون در سطح کشور ۱۷ نیروگاه با سوخت مازوت کار می‌کنند، توضیح داد: در اصفهان تنها نیروگاه شهید محمد منتظری سوخت مازوت مصرف می‌کند.

نوحی افزود: ظرفیت تولید برق نیروگاه منتظری حدود ۱۶۰۰ مگاوات است، اما اکنون چهار واحد آن با ظرفیت ۷۵ درصدی از سوخت مازوت استفاده می‌کنند و گاز این صنعت قطع است.

وی با بیان اینکه روز گذشته چهارم بهمن‌ماه، ساعت پیک بار اصفهان، ۱۸:۴۰ و تولید برق استان ۳۸۰۳ مگاوات و مصرف برق ۴۰۶۶ مگاوات بود، ادامه داد: مقدار ۱۲۶۳ مگاوات برق از شبکه سراسری وارد استان اصفهان شد.

سخنگوی صنعت برق استان اصفهان به واحدهای نیروگاهی اصفهان که به دلیل کمبود گاز در مدار نبودند اشاره کرد و گفت: واحدهای ۱، ۳ و ۴ نیروگاه شهید منتظری، واحدهای ۲ و ۵ نیروگاه اصفهان، واحد یک نیروگاه زواره و واحد ۱ و ۵ نیروگاه جنوب اصفهان به دلیل محدودیت گاز و همچنین واحد یک و ۳ نیروگاه کارون چهار به دلیل کم‌آبی در مدار نیستند.

وی درباره میزان مصرف مازوت در نیروگاه اصفهان نیز، تأکید کرد: این نیروگاه فعلاً مصرف مازوت ندارد.

نوحی درباره گلایه معاون استاندار نسبت به عدم تجهیز فیلتر در مشعل‌های مازوت‌سوز نیروگاه منتظری، گفت: تا جایی که مطلع هستیم، این نیروگاه مجهز به فیلتر است، از سوی دیگر استفاده از مازوت در زمستان امسال براساس تصمیم شورای امنیت ملی گرفته شد، در حالیکه تا سال‌های گذشته مشعل‌های مازوت‌سوز این نیروگاه‌ها پلمب بود.

وی تأکید کرد: استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل برودت شدید هوا و مصرف بیش‌ از حد گاز کشور مطابق تصمیم شورای عالی امنیت کشور گرفته شد تا نیروگاه‌هایی که امکان استفاده از مازوت دارند به دلیل کمبود گاز، از سوخت دوم استفاده کنند تا در زمستان مردم درگیر خاموشی نشوند.

نوحی اضافه کرد: باوجودی که نیروگاه منتظری از مازوت برای تولید برق استفاده می‌کند، اما برخی از صنایع استان با محدودیت و کاهش بار مواجه هستند و در حال حاضر تمام صنایع فولاد اصفهان از جمله فولاد مبارکه و ذوب‌آهن و همچنین صنایع سیمان با محدودیت استفاده از برق در زمستان مواجه هستند.

وی تصریح کرد: اگر مصرف برق صنایع در زمستان امسال را مدیریت نمی‌کردیم، مردم در زمستان همانند تابستان با خاموشی مواجه می‌شدند.

اشتراک این خبر در :