سرپرست مدیریت عامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: تعمیرات زودهنگام نیروگاه‌های ذوب‌آهن آغاز شده تا شرایط برای فعالیت حداکثری آنها فراهم شود و در نتیجه با مشکلات ناشی از قطع برق که در سال جاری شاهد آن بودیم، مواجه نشویم.

ایرج رخصتی در بازدید از بخش‌های مختلف ذوب آهن با حضور در نیروگاه‌ها و بخش آبرسانی، به اهمیت نیروگاه‌های شرکت و همچنین فعالیت‌های مربوط به تأمین آب مورد نیاز خط تولید با توجه به در پیش بودن فصول گرم سال و مشکلات احتمالی در تأمین آب و برق حاصل کمبود آب همچون سنوات گذشته اشاره کرد و افزود: در این راستا تعمیرات زودهنگام نیروگاه‌های شرکت آغاز شده و جلسات بازدیدهای میدانی به‌طورمنظم انجام می‌شود تا شرایط برای فعالیت حداکثری آنها فراهم شود و در نتیجه با مشکلات ناشی از قطع برق که در سال جاری شاهد آن بودیم، مواجه نشویم.

به گزارش ایسنا، ذوب‌آهن اصفهان دارای چهار واحد نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از ۲۲۰ مگاوات است که عمده خوراک آن از گازهای فرایندی خط تولید بوده و به‌منظور دستیابی به راندمان بالاتر که در نهایت منجر به وابستگی کمتر به شبکه برق سراسری خواهد شد، گازهای فرایندی با گازهای طبیعی ترکیب می‌شود.

به گفته سرپرست مدیریت عامل ذوب‌آهن اصفهان، توان تولیدی این نیروگاه‌ها به نحوی است که جایگزین نیروگاه‌های تولید برق شبکه سراسری حداقل برای مصرف داخل کارخانه است. در واقع اگر این نیروگاه‌ها فعالیت نکنند کل برق مصرفی توسط شبکه سراسری باید تأمین شود.

وی افزود: با این وجود در حالی‌که در جدول تعرفه گاز، نرخ گاز مصرفی نیروگاهی برابر ۱۰ درصد تعرفه خوراک پتروشیمی لحاظ شده است، اما تعرفه گاز مصرفی برای این شرکت، با تعرفه صنایع فولادی برابر ۳۰ درصد تعرفه خوراک پتروشیمی محاسبه می‌شود که با توجه به بررسی پیش نویس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، با الحاق تبصره‌ای به قانون بودجه، بهای گازمصرفی شرکت‌هایی که دارای نیروگاه بوده و بخشی از برق مصرفی خود را به جای دریافت از شبکه سراسری با گاز طبیعی تولید کرده و در خود کارخانه مصرف می‌کنند مانند سایر نیروگاه‌های موجود در شبکه برابر ۱۰ درصد خوراک پتروشیمی محاسبه شود.

اشتراک این خبر در :