نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان گفت: به‌طورقطع مجوز واردات سیب‌زمینی باعث کنترل قیمت آن در بازار می‌شود و اگر مجوز واردات این محصول صادر شود و کولبران بتوانند به‌راحتی و بدون سختگیری این محصول را وارد کشور کنند، حداقل نیاز سیب‌زمینی جنوب ایران برطرف می‌شود

محمدصادق ریاحی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دلایل افزایش قیمت سیب‌زمینی در بازار، اظهار کرد: در ماه‌های مهر و آبان و در زمان برداشت سیب‌زمینی، شاهد صادرات این محصول به برخی کشورهای اطراف همچون عراق، افغانستان و … بودیم.

وی با بیان اینکه کم‌آبی نیز باعث کم شدن سطح زیر کشت سیب‌زمینی در کشور شد، افزود: از سوی دیگر بخشی از همین میزان سیب‌زمینی با سلف‌خری، موجب انحصار در بازار شده‌اند، همچنین تعداد ۳۰ نفر کشاورز قَدَر در کشور که علاوه برکشت، توان انبارداری و ذخیره‌سازی این محصول را داشتند، بر کمبود سیب‌زمینی در بازار دامن زدند. همین تعداد کشاورز زمانی که متوجه خلأ در بازار می‌شوند، با پیش‌بینی، کنترل بازار را در دست می‌گیرند.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان گفت: به پیشنهاد رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار تهران، اگر مجوز واردات سیب‌زمینی از پاکستان صادر شود، می‌توان این محصول را با قیمت ۸ هزار تومان در بازار عرضه کرد، این درحالی است که اکنون قیمت سیب‌زمینی نو در میدان میوه و تره‌بار اصفهان بین ۱۱۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان است که باید درب مغازه ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان عرضه شود.

ریاحی تأکید کرد: در حال حاضر سیب‌زمینی نو به فراوانی در بازار وجود دارد و افزایش قیمت مربوط به این مدل است و سیب‌زمینی‌های کهنه حدود ۲ هزار تومان در بازار ارزان‌تر عرضه می‌شود.

وی درباره فروش سیب‌زمینی در سامانه بازرگام، اظهار کرد: هنوز این موضوع به این اتحادیه ابلاغ نشده، اما تجربه نشان داده که دولت در هر بازاری دخالت کند، شرایط بدتر می‌شود، در حالیکه تنظیم بازار براساس عرضه و تقاضا باید انجام شود، مسئولان باید به دنبال حل خلاء‌ها باشند.

نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان گفت: به‌طورقطع مجوز واردات سیب‌زمینی سبب کنترل قیمت آن در بازار می‌شود و اگر مجوز واردات این محصول صادر شود و کولبران بتوانند به‌راحتی و بدون سختگیری این محصول را وارد کشور کنند، حداقل نیاز سیب‌زمینی جنوب ایران برطرف می‌شود و در تأمین نیاز دیگر بخش‌های کشور اثرگذار خواهد بود.

اشتراک این خبر در :