دبیر کل کانون شورای اسلامی کار سراسر کشور با تأکید برا اینکه با دستمزد فعلی، کارگران دیگر رغبتی برای کار ندارند، تصریح کرد: حقوق فعلی شاید تنها بتواند کفاف یک‌سوم ماه زندگی یک کارگر را دهد.

احمدرضا معینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نادرست و غیرواقعی بودن رقم هزینه‌های مواد غذایی سبد معیشت خانوار، اظهار کرد: از چند ماه گذشته تاکنون در این خصوص ۲۲۵ ساعت کار کارشناسی از دستگاه‌های مختلف حضور داشتند و برای سبد معیشت عددی نزدیک ۹ میلیون تومان معادل ۸ میلیون و ۹۸۷ هزار و ۲۰۵ تومان تعیین شد، اما در جلسه رسمی با حضور وزیر، عدد دیگری مطرح شد.

وی با بیان اینکه مطابق ماده ۴۱ قانون اساسی دستمزد کارگران براساس تورم مرکز آمار و همچنین سبد معیشت یک خانوار ۳.۳ نفری باید تعیین شود، گفت: براساس این دو آیتم، کف دستمزد این خانوار را تعیین می‌کنیم، بنابراین امیدوارم با توجه به تورم امسال و پیش‌بینی‌های صورت گرفته، از هفته آینده نسبت به دستمزد سال آینده با چانه‌زنی به عدد منطقی برسیم.

دبیرکل کانون شورای اسلامی کار سراسر کشور با بیان اینکه دولت و مجلس کف حقوق کارمندان را برای سال آینده ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کردند، اظهار کرد: انتظار می‌رود نمایندگان کارفرمایان و دولت بتوانند عدد مناسبی را برای مزد سال آینده در نظر بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه بادستمزد فعلی کارگران دیگر رغبتی برای کار ندارند، تصریح کرد: حقوق فعلی شاید تنها بتواند کفاف یک‌سوم ماه زندگی یک کارگر را دهد.

معینی به تورم افسارگسیخته در کشور اشاره کرد و گفت: سال گذشته بهترین برنج ایرانی حدود کیلویی ۲۵ هزار تومان بود که امسال همین برنج به حدود ۹۸ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: با افزایش تورم و با رفتن افسارگسیخته قیمت‌ها، متأسفانه امروز بسیاری از کارگران نه تنها دیگر توانایی خرید برنج ایرانی را ندارند، بلکه دیگر قدرت خرید یک کیسه برنج تایلندی ۲۰۰ هزار تومانی را هم ندارد.

رئیس کانون شورای اسلامی کار استان اصفهان به افزایش قیمت گوشت قرمز به ۲۰۰ هزار تومان نیز اشاره کرد و گفت: با نوسانات شدید قیمت‌ها در بازار و قیمت سرسام‌آور ماهی، این محصول پروتئینی نیز از سفره‌های کارگران حذف شده است، همچنین با افزایش قیمت لبنیات، شیر نیز از سفره‌های کارگران حذف شده است.

وی درباره عدد خط فقر نیز اظهار کرد: هنوز به‌صورت رسمی این عدد از سوی مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام نشده است، اما به گفته برخی کارشناسان عدد خط فقر بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون تومان در نوسان است.

اشتراک این خبر در :