مسئول مرکز بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان اردستان گفت: وضعیت گاز گرفتگی سگ‌های ولگرد در شهرستان اردستان افزایشی است که مسئولان و متولیان مربوطه باید برای ساماندهی اینگونه حیوانات برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشند.

ابوالفضل میرابوطالبی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: رسالت بهداشت محیط بازدید از مراکز تهیه و توزیع امکان عمومی و بررسی وضعیت آنها و همچنین بررسی و رسیدگی به شکایت‌های مردمی از طریق سامانه ۱۹۰ و نظارت بر نحوه دفع زباله‌های عمومی و عفونی و نحوه دفن فاضلاب و نظارت بر کیفیت آب آشامیدنی است.

وی با بیان اینکه در یک سال گذشته تاکنون ۳۶۰۰ بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و ۲۴۸۰ بازدید از اماکن عمومی و ۸۶۴ بازدید از اماکن بین راهی انجام شده است، افزود: از این تعداد بازدید ۱۳۴ واحد به دستگاه قضایی معرفی و ۴۲۲ مورد اخطاریه بهداشتی دریافت کردند.

مسئول مرکز بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان اردستان با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۷ واحد به دلیل تخلف بهداشتی مشمول پلمب شدند، تصریح کرد: بیشترین تخلفاتی که در رستوران‌های شهرستان مشاهده شده استفاده از زعفران‌های تقلبی بوده است. همچنین استفاده رنگ‌های غیرمجاز در قنادی‌ها و فروش محصولات غیرمجاز و تاریخ گذشته در فروشگاه‌های مواد غذایی بیشترین تخلفات بوده است.

زباله‌های شهری به درستی دفن بهداشتی نمی‌شود

میر ابوطالبی با اشاره به وضعیت زباله‌های شهری و عفونی شهرستان، خاطرنشان کرد: بهداشت محیط در خصوص دفن زباله‌های شهری مشکلاتی را با شهرداری و دهیاری‌های این شهرستان دارد زیرا به درستی دفن بهداشتی نمی‌شود، اما زباله‌های عفونی شهرستان توسط پیمانکار در سطح شهرستان جمع‌آوری و در بیمارستان اردستان توسط دستگاه مخصوص بی‌خطر می‌شود و در حاشیه محل دفن زباله‌های شهری در ترانشه های جداگانه دفن می‌شود.

وی اضافه کرد: با توافقی که انجام شده بی خطرسازی زباله‌های عفونی شهرستان وظیفه بیمارستان شهید بهشتی اردستان است که باید انجام شود.

مسئول مرکز بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان اردستان با اشاره به گلایه‌های مردمی در خصوص وضعیت سگ‌های بلاصاحب و ولگرد، گفت: طبق قانون هر سه ماه یک‌بار باید کمیته ارزیابی وضعیت اینگونه حیوانات توسط شهرداری بررسی شود. از نظر بهداشت محیط سگ‌های ولگرد ابتدا باید زنده گیری، عقیم‌سازی و سپس رهاسازی شوند و در مواردی که سگ‌ها بیمار باشند معدوم می‌شوند.

میرابوطالبی با بیان اینکه وضعیت سگ‌های ولگرد در شهرها و روستاهای شهرستان مشکلاتی را به وجود آوردند، اظهار کرد: متأسفانه شهرداری‌ها و دهیاری‌های شهرستان برای ساماندهی سگ‌های ولگرد هزینه نمی‌کنند که این امر باعث شده از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۱۱ مورد گاز گرفتگی سگ‌های ولگرد به مراکز بهداشت گزارش شود.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۷۰ مورد گاز گرفتگی در مناطق شهری و ۴۱ مورد در روستاها گزارش شده است، گفت: وضعیت گاز گرفتگی سگ‌های ولگرد در شهرستان اردستان افزایشی است که مسئولان و متولیان مربوطه باید برای ساماندهی اینگونه حیوانات برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشند.

شهرداری در رسیدگی به محل نگهداری دام‌ها کوتاهی می‌کند

مسئول مرکز بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان اردستان با بیان اینکه طبق قانون مسئولیت نگهداری دام در مناطق شهری با شهرداری‌ها است، افزود: متأسفانه به دلیل اینکه شهرداری‌ها در موضوع رسیدگی به محل نگهداری دام‌ها کوتاهی می‌کند، وضعیت خوبی را در این بخش نداریم و هر هفته گلایه‌هایی را از طرف شهروندان به بهداشت محیط گزارش می‌شود. البته باید توجه کرد که شغل اصلی مردم شهرستان کشاورزی و دامپروری است.

میرابوطالبی بر لزوم تکمیل و راه‌اندازی مجتمع‌های نگهداری دام در خارج از مناطق شهری و مسکونی تأکید کرد و گفت: وضعیت طویله‌ها در شهر اردستان اصلاً قابل قبول نیست و باید برای جمع آوری و رفع این وضعیت برنامه‌ریزی شود.

اشتراک این خبر در :