سرپرست اداره کل پشتیبانی امور دام استان اصفهان  گفت: چهار هزار راس گوساله نر پرواری با هدف خرید حمایتی دام سنگین روستایی و کمک به تنظیم بازار در این استان کشتار و گوشت آنها بسته بندی شد.

مهدی نیلفروش، روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: دامهای خریداری‌شده از دامداران استان باهدف حمایت از تولید به‌عنوان دام مازاد بر مصرف کشتار می‌گردد، همچنین گوشتهای ذخیره‌شده باهدف حمایت از مصرف‌کنندگان در روزهای خاص پایان سال و ماه مبارک رمضان با نرخ مصوب توزیع خواهد شد.

به گفته وی، اینگونه حمایت از دامداران رونق تولید داخلی، صرفه‌جویی ارزی و قطع واردات گوشت از کشورهای دیگر را بدنبال خواهد داشت.

سرپرست اداره کل پشتیبانی امور دام استان اصفهان افزود: از اوایل آذرماه ۱۴۰۰ تاکنون این تعداد گوساله نر پرواری از دامداران به‌صورت زنده به ارزش بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان خریداری‌شده است .

 وی گفت: دام‌ها پس از خریداری کشتار و با انجام عملیات بسته‌بندی و انجماد به‌عنوان ذخایر این اداره کل انبار شد.

نیلفروش افزود : بخشی از ارزش ریالی دام خریداری‌شده (۸۵ درصد) به‌صورت ریالی و مابقی به‌صورت کنسانتره (۲/۸ کیلوگرم) در حال تسویه‌حساب است.

وی اضافه کرد: باهدف کمک به دامداران، با هشت کارخانه خوراک دام در مناطق مختلف استان قرارداد منعقد و نهاده‌ها از طریق سیستم بازارگاه در آستانه تحویل به این کارخانه‌هاست.

سرپرست اداره کل پشتیبانی امور دام استان، افزود: عملیات خرید دام از دامداران تا هر زمان که بازار با مازاد تولید مواجه باشد و تا زمان تعادل ادامه خواهد یافت .

بر اساس دستورالعمل نحوه اجرای حمایت از تولیدکنندگان دام روستایی، گوساله زنده نر پرواری تحویلی از سوی دامداران باید سالم باشد.خرید گوساله زنده نر پرواری به ازای هر کیلوگرم ۵۹۰ هزار ریال خواهد بود که از این مبلغ ۵۰۰ هزار ریال نقد پرداخت می‌شود و مابقی در قالب خوراک دام آماده (کنسانتره) بدون اخذ وجه به دامداران تحویل می‌شود.

دامداران برای دریافت نهاده‌های دامی یارانه‌ای باید در سامانه بازارگاه ثبت‌نام کرده تا نهاده‌های دامی باقیمت دولتی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

استان اصفهان دارای بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار راس انواع دام است که این خطه را به یکی از قطب‌های تولید فرآورده‌های دامی در کشور تبدیل کرده است.

اشتراک این خبر در :