مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان اصفهان گفت: ۶۰ درصد از خانواده‌های تحت حمایت، زنان سرپرست خانوار هستند که به دلایلی مانند فوت یا زندانی بودن همسر و یا طلاق، سرپرست خانوار شده‌اند و عمدتاً در قالب طرح‌های مشاغل خانگی و صنایع دستی توانمند می‌شوند.

کریم زارع در نشستی با خبرنگاران که امروز (دوشنبه، ۹ اسفند) برگزار شد، با اشاره به اینکه ۱۲۰ هزار خانواده در استان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند، اظهار کرد: بیش از ۳۷ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز و بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو تحت پوشش این نهاد هستند که امسال به تمام دانش آموزان و دانشجویان کمک هزینه تحصیلی پرداخت کرده‌ایم.

وی توجه به تحصیل دانش آموزان و دانشجویان را کمک مؤثری برای خروج از پوشش کمیته امداد دانست و افزود: بیشن از ۶۰۰ نخبه در زمینه‌های مختلف در استان داریم که سعی کرده‌ایم نیازهای آنها را تأمین کنیم.

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان گفت: سال گذشته ۴ هزار و ۲۰۰ تبلت تهیه کردیم و از خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در استان هیچ دانش آموزی به خاطر تبلت، ترک تحصیل نکرد. امسال هم نزدیک به ۸۰۰ تبلت تأمین شد و در اختیار داشن آموزان قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه همه خدمات کمیته امداد با پشتیبانی و حمایت مردم استان است، گفت: اکنون بیش از ۹۲ هزار حامی داریم  که از  ۲۵ هزار فرزند یتیم و غیریتیمی که مشمول طرح اکرام و محسنین هستند، حمایت می‌کنند.

زارع خاطرنشان کرد: این نهاد اقدام به ایجاد مراکز نیکوکاری مردم نهادی کرده که عمدتاً در محلات مستقر هستند. در این مراکز کمک‌هایی توسط مردم جمع‌آوری و توسط خودشان و با تشخیص خودشان بین نیازمندان توزیع می‌شود، درحالی که ما صرفاً سیاست‌گذاری، نظارت و پشتیبانی می‌کنیم.

وی به برگزاری جشن نیکوکاری هر سال در این ایام‌ اشاره و اظهار کرد: جشن نیکوکاری امسال در ۳ روز از ۱۲ اسفند با هدف ترویج و تثبیت فرهنگ نیکوکاری برگزار می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان در مورد پرداخت صدقه الکترونیک نیز گفت: از طریق بارکدخوان قابل نصب در منازل و محل‌های عمومی به راحتی و به هر میزان می‌توان کمک‌های مردمی را پرداخت کرد تا مردم بدون نیاز به پول نقد بتوانند کمک‌های خود را به دست نیازمندان برسانند.

وی به پرداخت ۱۴۰ میلیارد تومان وام به غیر از تسهیلات اشتغال به مددجویان استان اشاره و خاطرنشان کرد: امسال مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در صورت رعایت الگوی مصرف از پرداخت هزینه گاز، برق و آب معاف می‌شوند، در این راستا تاکنون ۴۲ هزار شماره اشتراک را به ادارات آب، برق و گاز اعلام کرده‌ایم. 

زارع همچنین گفت: اخیرا قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) با حضور کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و سپاه تشکیل و جلساتی در راستای رفع همپوشانی و هماهنگی در خدمات برگزار شده است، هرچند بارها از خیریه‌ها دعوت کردیم حضور به هم رسانند و خدمات خود را در کمیته امداد ثبت کنند، بدون اینکه ما دخالتی در امور آنها داشته باشیم تا از موازی کاری جلوگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دغدغه کمیته امداد توانمندسازی افراد تحت پوشش است، گفت: به همین دلیل یکی از شاخصه‌های اصلی فعالیت ما اشتغال و تحصیل است، اما برخی خانواده‌ها به دلیل سالمندی یا بیماری امکان توانمند شدن ندارند. پرداخت مستمری ماهیانه به این مددجویان با توجه به تورم، تأمین کننده نیازهای اولیه است و با وجود کمک هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنیم، باز هم کافی نیست.

زارع با بیان اینکه عمده جامعه هدف ما زنان سرپرست خانوار هستند، توضیح داد: نزدیک به ۶۰ درصد از خانواده‌های تحت حمایت ما زنان سرپرست خانوار هستند که به دلایلی مثل فوت، طلاق و یا زندانی بودن همسر سرپرست خانوار هستند و عمدتاً در قالب مشاغل خانگی و صنایع دستی توانمند می‌شوند.

به گزارش ایسنا، وی بیان کرد: هر سال بین ۶ تا ۸ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد توانمند می‌شوند که تاکنون بیش از ۶ هزار خانواده‌های اصفهانی از تحت حمایت کمیته امداد خارج شده‌اند.

مدیرکل کمیته امداد استان با بیان اینکه نه تنها در دو سال گذشته کاهش درآمد نداشته‌ایم، بلکه افزایش درآمد هم داشته‌ایم، گفت: به خصوص در طرح اکرام و محسنین امسال بیش از ۶۰ درصد رشد داشتیم. همچنین امسال بیش از ۱۳۰ درصد تحقق برنامه داشتیم.

اشتراک این خبر در :